PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Cukier można zbadać w gabinecie dentystycznym

ms
06-10-2016, 09:42
Cukier można zbadać w gabinecie dentystycznym Badanie cukru przez dentystę (foto: pixabay)
Lekarze dentyści zaproszeni zostali do Koalicji Diabetologiczno – Stomatologicznej, mają pomóc wielu nieświadomym pacjentom borykającym się z cukrzycą. Jest jeszcze inny pomysł na walkę z cukrzycą.

Przedstawił go, w rozmowie z Radiem Łódź, prof. Jerzy Sokołowski konsultant wojewódzki w zakresie protetyki (łódzkie).

Projekt Koalicji Diabetologiczno – Stomatologicznej opiera się na prostym pomyśle. Dentysta, widząc powikłania cukrzycy w jamie ustnej, będzie miał możliwość skierowania pacjenta na badania diagnostyczne. Prof. Jerzy Sokołowski proponuje inne rozwiązanie. Dentysta, zaniepokojony stanem uzębienia pacjenta, sam będzie mógł wykonać badanie poziomu cukru.

Prof. Jerzy Sokołowski wyjaśnia: Mamy projekt który idzie zdecydowanie dalej. Nie chcemy rozdawać skierowań, które bardzo często wrzucone będą do szuflady i tam pozostaną. Chcemy sami screeningowo badać poziom cukru. Nawet mamy takie plany, aby stworzyć urządzenie, które pozwalałoby na szybką diagnostykę w zakresie zawartości cukru w płynie kieszonki dziąsłowej w trakcie zabiegów periodontologicznych. Ale to przyszłość, na razie możemy badać cukier zwykłymi glukometrami w gabinecie stomatologicznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
cukrzyca   periodontologia   pacjent_z_cukrzycą  

POLECAMY W SERWISACH