PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Collegium Medicum UMK: stomatologia w Toruniu

ms
21-06-2016, 11:39
Collegium Medicum UMK: stomatologia w Toruniu Gmach dawnej dyrekcji kolei przekazany uczelni przez władze Bydgoszczy z przeznaczeniem na wydział stomatologii (źródło: Google Maps)
Bydgoscy politycy przenoszą na forum sejmiku województwa walkę o odłączenie części Collegium Medicum od UMK w Toruniu i utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

Nowa informacja to taka, że stomatologia miałaby być wykładana w Toruniu, chociaż przez kilka ostatnich lat wiodącą była opcja usytuowania wydziału dentystycznego w Bydgoszczy.

Ostatnio bydgoscy radni chcieli, aby sejmik województwa przegłosował stanowisko z prośbą do rektora UMK, aby ten rozważył odłączenie części Collegium Medicum od UMK. Inicjatywę storpedował Ryszard Bober przewodniczący sejmiku, który nie dopuścił postulatu Bydgoszczan pod obrady czerwcowej sesji.

Inicjatywna grupa posłów postulowała utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy z wydziałem farmaceutycznym i analityką medyczną. Kierunek stomatologiczny miałby jednak zostać w Toruniu. W tym mieście kształcona byłaby także wyższa kadra pielęgniarska.

- Chciałem wyrazić zaniepokojenie zachowaniem przewodniczącego, który nie zechciał zauważyć głosu radnych – interweniował samorządowiec z Bydgoszczy Roman Jasiekiewicz. - Wydaje się, że gdyby stanowisko trafiło pod obrady sejmiku nie wywoływałoby to dyskusji. Natomiast z góry przewodniczący założył, że grupa radnych nie ma prawa wnieść pod obrady proponowanego rozwiązania - dodał Roman Jasiekiewicz. 

Przypomnijmy, że jedną z ostatnich nieruchomości, którą władze Bydgoszczy przekazały na potrzeby uczelni medycznej w tym mieście był budynek dyrekcji kolei przy ul. Dworcowej, w których władze Collegium Medicum zamierzały utworzyć i prowadzić wydział stomatologii.

Inicjatywa ta spaliła na panewce, bo trudno o realizowanie jakichkolwiek inwestycji w obliczu walki o uniezależnienie się bydgoskiego Collegium Medicum od UMK w Toruniu. Mocnym wsparciem dla tej inicjatywy było zebranie w ciągu trzech miesięcy 160 tys. podpisów mieszkańców Bydgoszczy, popierających powołanie w tym mieście uniwersytetu medycznego.

- Walka o UM w Bydgoszczy odbywała się już na sejmowej sali. - Musimy wszyscy w naszych klubach rozmawiać i tłumaczyć, że ten projekt to nie jakaś wojenka bydgosko - toruńska, tylko ważna kwestia dla przyszłości naszego miasta – argumentowała Teresa Piotrowska z PO.

Przytaczane są argumenty na to, że UMK przez lata otrzymywał od Bydgoszczy wsparcie lokalowe i finansowe, a bydgoski majątek uczelni stał się zabezpieczeniem kredytów UMK. Poza tym Bydgoszcz nie ma szansy na unijne wsparcie przy realizowaniu uczelnianych inwestycji, gdyż projekty zatwierdza Toruń i dziwnym zbiegiem okoliczności baza, która jest niezbędna do funkcjonowania wydziałów lekarskich i stomatologicznych, rozwija się głównie w Toruniu i w okolicach.

Więcej: ddtorun.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
UMK w Toruniu  

POLECAMY W SERWISACH