PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co z zapowiedzi ministra zdrowia wynika dla lekarzy dentystów

23-10-2012, 04:40
Ministerstwo Zdrowia (foto: infoDENT24.pl)
Ministerstwo Zdrowia (foto: infoDENT24.pl)
Od zapowiadanej przez Bartosza Arłukowicza decentralizacji NFZ pieniędzy w systemie nie przybędzie, co najwyżej mogłyby być bardziej sprawiedliwie dystrybuowane. Inne propozycje mogą mieć większy wpływ na sposób funkcjonowania gabinetów stomatologicznych. Jakie?

Minister zdrowia zapowiada ukrócenie niekontrolowanego rejestrowania podmiotów leczniczych, które ubiegają się o kolejne kontrakty z NFZ. Tych, które spełniając wymogi formalne na papierze, wygrywają rywalizację z lecznicami funkcjonującymi na rynku od wielu lat. To ma się zmienić. W jaki sposób? Na szczegóły jeszcze za wcześnie.

Bartosz Arłukowicz przyznał, że prywatna i publiczna sfera ochrony zdrowia jest potrzebna, tylko muszą być opisane jasne zasady ich działania. Taką zasadą ma być m.in. możliwość podpisywania przez szpitale publiczne kontraktów nie tylko z NFZ, ale także z firmami prywatnymi.

Funkcjom kontrolnym służyć ma wprowadzenie podwójnego rejestru placówek medycznych, tych starających się o środki publiczne i tych, które zorientowane są tylko na pacjentów leczonych poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Co do zasad likwidacji centrali NFZ i zwiększenia autonomii struktur regionalnych publicznego płatnika - to szczegóły tego typu zmian mają być znane na przełomie 2012 i 2013 roku. Już teraz wiadomo jednak, że Fundusz pełniłby tylko rolę płatnika, natomiast ustalaniem procedur medycznych, oceną jakości realizowanych usług zajmowałaby się specjalnie do tego celu powołana agencja. Nowa struktura przejęłaby m.in. kompetencje likwidowanej Agencji Oceny Technologii oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

W uporządkowaniu relacji: świadczeniobiorca świadczeniodawca płatnik, pomóc ma elektroniczna karta pacjenta, która pozwalałaby na łatwą rejestrację wizyt u lekarzy różnych specjalności (rozwiązanie to funkcjonowałoby od 1 stycznia 2014 r.).

Bartosz Arłukowicz widzi konieczność uruchomienia systemu dodatkowych ubezpieczeń medycznych. Sformułowanie to jak mantra powtarzane jest od lat, jednak wciąż nie ma jednolitej koncepcji jak tego typu rozwiązanie ma funkcjonować w praktyce, padła jednak data wprowadzenia dodatkowego ubezpieczenia (2014 r.).

Casus Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu sprawił, że Ministerstwo Zdrowia uznało, iż należy zastanowić się nad sposobem powstrzymania spirali zadłużenia wysokospecjalistycznych placówek medycznych (zobowiązania szpitali klinicznych przekroczyły 2 mld zł). Instytuty medyczne i szpitale kliniczne mają funkcjonować w strukturze strategicznych szpitali, finansowanych i ocenianych na specjalnych zasadach. Działalność naukowa ma zostać rozdzielona od działalności medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   Ministerstwo Zdrowia   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH