PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co z opieką stomatologiczną nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie

ms
24-10-2016, 07:17
Co z opieką stomatologiczną nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie Osoba niepełnosprawna u dentysty (foto: pixabay)
Trzeba rozważyć i zastosować rozwiązania pozwalające na korzystanie z opieki stomatologicznej osobom z niepełnosprawnością intelektualną – apeluje poseł Paweł Bańkowski.

W opinii wnioskodawcy, ograniczenia w dostępie do świadczeń stomatologicznych rzutują na ogólny stan zdrowia osób niepełnosprawnych. Oczywiście w sposób negatywny.

Jakie należy zastosować rozwiązania, tego poseł nie mówi. Rzecz oczywiście w pieniądzach, których nie ma i niestety nie będzie.

Paweł Bańkowski wyjaśnia, że w woj. śląskim, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym, realizowane są jedynie w dwóch podmiotach (w Katowicach i w Częstochowie).

Śląski OW NFZ w Katowicach w kwietniu 2016 r. ogłosił konkurs ofert na udzielanie takich  usług na terenie woj. śląskiego, ale żaden podmiot nie złożył oferty.

Poseł zdaje sobie sprawę z tego, że problem jest skomplikowany - z jednej strony dotyczy tzw. trudnego pacjenta, posiadającego niejednokrotnie współistniejące schorzenia, konieczne jest zatem spełnienie określonych wymogów: kadrowych, sprzętowych, lokalowych, a z drugiej strony jawi się słaba wycena świadczeń.

Paweł Bańkowski, mimo to zwrócił się do ministra zdrowia o podjęcie pilnych działań zmierzających do poprawy opieki stomatologicznej nad osobami niepełnosprawnymi.

Głos wołającego na puszczy?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH