PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Co z kontraktowaniem świadczeń stomatologicznych na Śląsku

ms
08-02-2016, 10:41
Co z kontraktowaniem świadczeń stomatologicznych na Śląsku Kontraktowaniem świadczeń stomatologicznych (foto: pixabay)
Jak dowiaduje się infoDENT24.pl, kwestia zmiany zasad kontraktowania świadczeń stomatologicznych, realizowanych przez lekarzy dentystów na podstawie kontraktów ze Śląskim OW NFZ, niepokoi także stomatologów należących do Okręgowych Izb Lekarskich Częstochowskiej i Beskidzkiej.

infoDENT24.pl  uzyskał informację, że w najbliższych dniach prezes NRL Maciej Hamankiewicz będzie rozmawiał w tej sprawie z prezesem NFZ Tadeuszem Jędrzejczykiem. Prezes NRL poprosił również prezesa ORL w Katowicach Jacka Kozakiewicza o stosowne wyjaśnienia. 

Zdarzenia przebiegają dynamicznie, a główny problem tkwi w tym, że korzystając z przysługujących uprawnień, dyrektor Śląskiego OW, przy ustalaniu wielkości etatu przeliczeniowego na poziomie niższym niż kalkulacyjna (sugerowana wielkość kalkulacyjna podana jest w zarządzeniu nr 94/2014/DSOZ prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne), pozostawił jednocześnie wymóg czasu pracy lekarzy dentystów na poziomie określonym w tym zarządzeniu. Zatem czas pracy nie został proporcjonalnie zmieniony, wraz ze skorygowaną wielkością etatu.

Tymczasem, z uwagi na fakt, iż stronami każdej umowy zawartej w wyniku konkursu na świadczenia zdrowotne ze środków publicznych, z jednej strony jest dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, z drugiej zaś konkretny świadczeniodawca - należałoby poddać weryfikacji dotychczas realizowane umowy. Na terenie ŚOW NFZ umowy takie podpisało 943 świadczeniodawców.

Śląska Izba Lekarska sugeruje dokonanie stosownych korekt w istniejących umowach bez konieczności ich rozwiązywania.

Czytaj także:
Nie odpowiadajcie na ankietę o kontraktowanie świadczeń stomatologicznych na Śląsku
Walka o zmianę czasu pracy dentystów wobec mniejszego wymiaru etatu przeliczeniowego

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH