PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co przysługuje pacjentowi w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego

29-08-2012, 20:20
NFZ
NFZ
 

Zaledwie co piąta złotówka wydana na leczenie zębów pochodzi z kasy NFZ, i udział ten z roku na rok systematycznie spada. 1,7 mld zł to naprawdę niewiele, żeby przekonać pacjentów, iż pieniądze te pozwolą na korzystanie z usług stomatologów chociażby w podstawowym zakresie. To także za mało, żeby płacić świadczeniodawcom stawki, które by pokrywały koszty leczenia.

To taki system, w którym jedna strona (NFZ) płaci za mało, a druga (dentyści) muszą za te pieniądze zapewnić możliwie najwyższy standard usług, jakich?

Opieka stomatologiczna

Pacjent ma prawo wyboru dowolnej placówki lub lekarza stomatologa, udzielających świadczeń stomatologicznych na podstawie umowy z NFZ. Wizyta u stomatologa nie wymaga skierowania. Pacjentowi bezpłatnie przysługują gwarantowane świadczenia stomatologiczne z użyciem gwarantowanych materiałów stomatologicznych - ich wykaz określa minister zdrowia w rozporządzeniu.

Pacjentom przysługują m.in.:

badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej;
badanie lekarskie kontrolne;
leczenie próchnicy zębów;
świadczenia z zakresu leczenia endodontycznego (kanałowego) zębów jednokanałowych;
usunięcie złogów nazębnych;
leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej;
usunięcie zęba oraz niektóre zabiegi chirurgiczne;
zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne w razie potrzeby;
znieczulenie w razie potrzeby.

Wykazy gwarantowanych świadczeń stomatologicznych i materiałów stomatologicznych określa rozporządzenie ministra zdrowia z 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. z 2009 r. nr 140 poz. 1144 z późn. zm.).

Leczenie protetyczne

W ramach bezpłatnych świadczeń pacjentowi przysługuje także leczenie protetyczne. W razie konieczności - pacjent ma prawo do leczenia z zastosowaniem protez akrylowych w szczęce i żuchwie raz na 5 lat (obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.). Pacjentowi przysługuje także prawo do bezpłatnej naprawy protezy raz na 2 lata, także w większym zakresie, np. z wyciskiem lub podścieleniem protezy (obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.). Pacjent powinien potwierdzić (na zleceniu) odbiór wykonanej protezy zębowej, aparatu ortodontycznego lub ich naprawy.

Leczenie ortodontyczne wad zgryzu

W ramach gwarantowanego leczenia ortodontycznego wad zgryzu pacjentowi przysługuje:

POLECAMY W SERWISACH