PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co powiedział Mario Rui Araujo 1300 uczestnikom konferencji Kraktooth Vol.2

ms
07-11-2016, 12:25
Co powiedział Mario Rui Araujo 1300 uczestnikom konferencji Kraktooth  Vol.2 Mario Rui Araujo-Kraktooth Vol.2 (foto: archiwum)
Gościem specjalnym konferencji PTSS Kraktooth Vol.2 (4 - 6 listopada w Krakowie) był Mario Rui Araujo, charyzmatyczny higienista stomatologiczny z Portugalii.

Mario Rui Araujo wygłosił wykład na temat innowacyjnych metod pracy z pacjentem stomatologicznym. Były poruszone wątki o istocie wizualizacji problemów stomatologicznych w trakcie rozmowy i motywacji pacjenta przy użyciu kamer wewnątrzustnych i monitorów umieszczonych przy unicie dentystycznym.

Jednym z narzędzi pomocnych w takiej pracy może być szczoteczka do zębów, a szczególnie ta innowacyjna ze specjalnymi aplikacjami. Wykładowca wskazywał na walory płynące z możliwości użycia zaawansowanych technologicznie szczoteczek przez pacjenta w trakcie wizyty, co umożliwia zauważenie i korektę błędów popełnianych w trakcie szczotkowania zębów.

Mario Rui Araujo zwrócił uwagę na zasadność przeprowadzenia nowoczesnego  instruktarzu higieny za pomocą aplikacji wgranych na smartfony. W takim przypadku istnieje możliwość zapamiętania indywidualnych zaleceń co do częstości i sposobu szczotkowania zębów. Specjalne aplikacje ułatwiają monitorowanie osiągnięć pacjenta i komunikację z nim, a także pozwalają na skuteczniejsze zastosowanie technik motywacyjnych.

W trakcie wykładu można było usłyszeć o takich funkcjach aplikacji jak „wykrywanie położenia” oraz  „wyzwanie pielęgnacyjne”, które zostały opracowane, aby podnieść jakość szczotkowania oraz kontrolować stosowanie się pacjenta do zaleceń higienizacyjnych.

- Dzisiejsze technologie, stosowane w szczoteczkach elektrycznych, pozwalają pacjentom zobaczyć to czego zazwyczaj nie widzą. Dodatkowo, pomagają im czyścić zęby tak, jak życzą sobie tego dentyści – przekonywał Mario Rui Araujo.

- Bardzo lubię pracować z młodymi ludźmi. Spotkania z nimi to wyzwanie. Ich entuzjazm i ciekawość przedmiotu są dla mnie inspirujące. Mam przekonanie, że osoby z doświadczeniem w danej dziedzinie powinny dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszym pokoleniem - powiedział po wykładzie Mario Rui Araujo.

Słuchacze nie byli mu dłużni.

- Bardzo ciekawy sposób zaprezentowania treści, na które nie zawsze zwracamy uwagę. Kiedy myślimy o tematyce wykładów, to bardziej oczekujemy zagadnień z obszarów chirurgii czy implantologii, a dzisiaj okazało się, że komunikacja z pacjentem może i powinna być przybliżana - powiedział po wykładzie Ivo Domagała, prezes PTSS.

Jest szansa na dalszą współpracę.

- W Polsce działania Instytutu Blend-a-Med Oral-B mają przede wszystkim charakter edukacyjny. Cieszymy się, że swoją wiedzą możemy dzielić się także ze studentami stomatologii, nie tylko w ramach programu edukacyjnego na uczelniach medycznych, ale także przy okazji studenckich konferencji. Wysoko cenimy sobie współpracę z PTSS i liczymy na dalsze wspólne działania - powiedziała lek. dent. Beata Golan, dyrektor ds. naukowych Instytutu Blend-a-Med Oral-B.

Mario Rui Araujo. Absolwent  higieny Uniwersytetu w Lizbonie, tytuł licencjata otrzymał  na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Magister psychologii zdrowia, doktorant Uniwersytetu Lizbońskiego. Dyrektor  kierunku higieny dentystycznej  Alto Ave Health School (ISAVE)  w Povoa do Lanhoso. Zaangażowany w programy z zakresu zdrowia publicznego.  Badacz naukowy, specjalista z zakresu komunikacji z pacjentem. Mieszka w Caldas da Rainha, w Portugalii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH