• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co lekarz dentysta powinien wiedzieć o przemocy wobec dzieci

Mirosław Stańczyk
12-09-2015, 15:45
Co lekarz dentysta powinien wiedzieć o przemocy wobec dzieci Recenzenci i autorzy książki „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci”
Tyle co każdy? Zdecydowanie nie. Zawód zaufania publicznego, wykonywany przez dentystów, wymusza na tej grupie zawodowej podjęcie działań w momencie zauważenia przypadku występowania przemocy wobec małego pacjenta. Czy są do tej roli przygotowani? Na to pytanie niestety także odpowiedź jest negatywna.

Sytuacji tej nic nie zmieni, jeśli nie zmieni się również podejście lekarzy dentystów do diagnostyki zła, które wyrządzane jest dzieciom. Truizmem byłoby twierdzenie, że materia jest bardzo skomplikowana, ale właśnie to sformułowanie padało najczęściej podczas publicznej prezentacji książki „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci” autorstwa trójki młodych lekarzy dentystów pod redakcją lek. dent. Macieja Michalaka.

Obecny podczas prezentacji książki Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka zaprosił środowisko stomatologów do tworzenia koalicji przeciwko obojętności wobec przerażającego zjawiska przemocy wobec dzieci. - Takie zaproszenie jest głęboko uzasadnione, okazuje się bowiem, że teoretyczne prawdopodobieństwo wykrycia przez lekarza dentystę zdarzeń złego traktowania dzieci przez dorosłych, jest o 80 proc. wyższe niż w przypadku diagnozy chociażby internisty – dowodził Marek Michalak.

Zdecydowanie najwyższy procent nieprzypadkowych urazów, będących rezultatem umyślnego działania dorosłych, dotyka twarzoczaszki. Ta część ciała małego pacjenta jest doskonale widoczna właśnie podczas badania stomatologicznego.

Skala przemocy wobec dzieci nie jest dokładnie znana, bo materia jest specyficzna – odpowiedział na pytanie infoDENT24.pl Marek Michalak. Statystyki są takie, iż w 2008 r. założonych było 47 tys. niebieskich kart, w 2013 r. już tylko 20 tys. Zakładając, że czułość monitoringu sytuacji nie zmieniła się – można mówić o zdecydowanym postępie. Podobnie spada poziom przyzwolenia na cielesne karcenie dziecka z 78 proc. ankietowanych kilka lat temu, do 61 proc. - obecnie. Pomimo tych tendencji. Zjawisko istnieje i nikomu nie wolno przejść obok niego obojętnie, a w szczególności lekarzom i lekarzom dentystom.

Jedna z recenzentek książki prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak – Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej, wielokrotnie zwracała uwagę, że każdy niepokojący symptom lekarz dentysta musi zweryfikować, rozpatrywać ze szczególną rozwagą, z drugiej jednak strony nie może być tak, że w celu uniknięcia błędu, popełni się drugi, poważniejszy – błąd zaniechania.

Prof. Dorota Olczak – Kowalczyk zwróciła uwagę na fakt, że tylko znając charakter objawów, które mogą wskazywać na stosowanie przemocy wobec dzieci, istnieje szansa, że lekarz dentysta je zauważy.

POLECAMY W SERWISACH