PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Co dokładnie wywalczyli rezydenci

smn
15-02-2018, 08:00
Co dokładnie wywalczyli rezydenci Porozumienie między ministrem zdrowia a rezydentami (fot. Ministerstwo Zdrowia)
Poza ustaleniami podwyżek wynagrodzeń porozumienie między ministrem zdrowia a lekarzami rezydentami przewiduje także opracowanie projektu ważnych zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Projekt zmian do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty ma zawierać rozwiązania na temat kształcenia podyplomowego lekarzy, centralnego naboru na specjalizacje, przywrócenia możliwości zmiany specjalizacji, uproszczenia dokumentowania procedur medycznych oraz ujednolicenia prawnego kwestii dyżurów medycznych.

Minister zdrowia zobowiązał się, że najpóźniej do stycznia 2019 r. lekarze rezydenci będą mieli prawo do dodatkowych sześciu dni płatnego urlopu naukowego na udział w kursach i szkoleniach naukowych.

Szef resortu zdrowia zadeklarował także chęć do dalszego zwiększania naboru na studia lekarskie, pielęgniarskie i inne kierunki medyczne. To jedno z działań, które ma skutecznie zwiększyć liczbę pracowników medycznych i na tyle odmienić sytuację, aby klauzula opt-out, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, przestała obowiązywać od 2028 r. Co więcej, lekarzowi zatrudnionemu w publicznej służbie zdrowia, w czasie pracy będzie przysługiwała ochrona właściwa dla funkcjonariusza publicznego.
Minister zdrowia zobowiązał się także m.in. do zintensyfikowania przeglądu tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych pod kątem ich wyceny odpowiadającej realiom w systemie. W porozumieniu znalazł się też zapis, że minister zdrowia wprowadzi kryteria jakościowe w ocenie placówek medycznych, dzięki którym placówki szczególnie dbające o jakość i skuteczność świadczeń będą promowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH