PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

CM w Bydgoszczy: długa droga do stomatologii

ms
29-03-2016, 08:15
CM w Bydgoszczy: długa droga do stomatologii Bydgoszcz daleko od kształcenia stomatologów (źródło: Google Maps)
Czy dentyści będą kształcili się w Bydgoszczy? Być może tak, ale z pewnością nie w najbliższych latach – wynika ze słów prof. Andrzeja Tretyna, rektora UMK w Toruniu.

W wypowiedzi dla bydgoszcz.wyborcza.pl prof. Andrzej Tretyn przedstawia warunki, które powinny być spełnione, aby móc myśleć o kształceniu stomatologów w Bydgoszczy.

Pierwszą przesłanką jest poprawa sytuacji finansowej CM, tylko wówczas będzie można myśleć o bydgoskiej stomatologii. Rektor UMK w Toruniu przypomina, że na wykształcenie niewielkiej grupy studentów w trybie pięcioletnim trzeba mieć miliony złotych.

Drugim warunkiem jest znalezienie ludzi, którzy zechcą nauczać w CM.

Trzeci aspekt sprawy wiąże się z rozbudową szpitala im Biziela. Stomatologia umiejscowiona byłaby na dwóch piętrach ośmiopiętrowego budynku, którego budowa jest kwestią przyszłości, trudno ocenić jak odległą. Władze UMK dopiero rozpoczynają starania o pieniądze na remont szpitala, a nie są to bagatelne środki (0,5 mld zł).

Prof. Andrzej Tretyn zdecydowanie odrzuca pomysł uruchomienia wydziału stomatologicznego w zabytkowym budynku przy ul. Dworcowej, który władze Bydgoszcz już trzy lata temu przekazały właśnie na ten cel.

Obiekt po PKP wymaga remontu, a stropy są zbyt słabe, aby umieścić tam ciężki sprzęt stomatologiczny - uważa prof. Andrzej Tretyn. Według rektora UMK w Toruniu, w budynkach przy ul. Dworcowej mogą znaleźć się np. pomieszczenia dla władz CM (prorektorzy i dziekanaty).

O uruchomieniu stomatologii w Bydgoszczy pisaliśmy wielokrotnie:
Stomatologia w Bydgoszczy ad acta?
Bydgoszcz: rekrutacja na studia stomatologiczne jeszcze nie w tym roku
Studia stomatologiczne w Bydgoszczy - będzie decyzja?
Bydgoszcz: trwa bój o budynek dla stomatologii

Więcej: bydgoszcz.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH