PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chrzanów: Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa

ws
24-08-2015, 08:05
Chrzanów: Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa Zaniedbywana profilaktyka (foto: sxc.hu)
Badanie głowy, szyi oraz jamy ustnej powinno być rutynową czynnością podczas wizyty każdego pacjenta u stomatologa. Kto tak robi? Prawie nikt. Fundacja „Z uśmiechem przez życie” stara się ten ponury obraz rzeczywistości zmienić.

26 września Fundacja  "Z uśmiechem przez życie", we współpracy z NZOZ "Centrum uśmiechu" w Chrzanowie, organizuje Dzień otwarty "Przebadaj się - zdrowa jama ustna to nie tylko zęby".

W tym dniu zostaną przeprowadzone badania kontrolne stanu uzębienia osób zgłaszających się do gabinetu oraz badania przesiewowe w kierunku występowania zmian patologicznych na błonie śluzowej jamy ustnej.

Szczególnie zachęcani do przyjścia do gabinetu są pacjenci z grupy wysokiego ryzyka, a więc osoby:
- palące,
- nadużywające alkoholu,
- powyżej 40 roku życia,
- uwarunkowane genetycznie.

Wykrywalność nowotworów jamy ustnej w Polsce należy do najniższych w Europie, natomiast wskaźnik śmiertelności w skali roku przekracza 2, 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w niskim poziomie wiedzy społeczeństwa na temat nowotworów szyi i głowy, a także braku programów profilaktycznych, które mobilizowałyby polskich dentystów do włączenia badań przesiewowych do codziennej praktyki.

Dokładne badanie głowy, szyi oraz jamy ustnej powinno być rutynową czynnością podczas wizyty każdego pacjenta u stomatologa. I to właśnie stanowi cel działań Fundacji „Z uśmiechem przez życie”.

Akcja w Chrzanowie odbywa się po patronatem starosty chrzanowskiego Janusza Szczęśniaka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH