PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

„Chroń dziecięce uśmiechy” i wychodź z zapaści

ms
30-12-2016, 11:17
„Chroń dziecięce uśmiechy” i wychodź z zapaści „Chroń dziecięce uśmiechy”
W ramach programu „Chroń dziecięce uśmiechy” kolejni uczniowie, tym razem ze Szkoły Podstawowej w Radziejowicach, wzięli udział w bezpłatnym przeglądzie stomatologicznym.

Wszyscy uczestnicy programu zostali uświadomieni jak ważna jest pielęgnacja zębów oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Dzieci uczyły się profilaktyki poprzez zabawę.

Akcję profilaktyczną organizują: Polski Czerwony Krzyż, Wrigley Poland, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa LUX MED.

Z raportu „Badanie przesiewowe stanu uzębienia wśród dzieci ze szkół podstawowych”, opracowanego przez Ipsos dla Wrigley, wynika m.in. że 87 proc. dzieci odwiedza dentystów co najmniej raz w roku, ale 13 proc. nie odwiedza gabinetów dentystycznych w ogóle.

- Problem próchnicy zębów dotyczy 76 proc. dzieci.
-  Średnio, na dziecko przypadają 3 zęby z próchnicą.
- 38 proc. dzieci ma 4 lub więcej zębów z próchnicą.
- Próchnica częściej dotyczy dzieci z młodszej grupy wiekowej (79 proc.), w szczególności dzieci 7-9 letnich i dzieci mieszkających na wsiach (77 proc.).

- Poziom próchnicy jest mniejszy wśród dzieci, które:
- - częściej (co najmniej 2 razy dziennie) myją zęby – 74 proc.,
- - dłużej (powyżej minuty każdorazowo) szczotkują zęby - 75 proc.,
- - częściej (co najmniej 3 razy w roku) wymieniają szczoteczki do zębów – 74 proc.,
- - używają akcesoriów do higieny jamy ustnej: szczególnie wśród dzieci używających nici dentystycznych (70 proc.) lub szczoteczek międzyzębowych (59 proc.),
- - u tych dzieci, które częściej odwiedzają dentystę.

POLECAMY W SERWISACH