PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CEM odmawia dostępu do pytań egzaminacyjnych, NRL nie składa broni

en
23-08-2016, 08:00
CEM odmawia dostępu do pytań egzaminacyjnych, NRL nie składa broni prezes NRL Maciej Hamankiewicz
Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych Mariusz Klencki odmówił udostępnienia Naczelnej Izbie Lekarskiej pytań egzaminacyjnych, lekceważąc decyzję Trybunału Konstytucyjnego, w której jednoznacznie przyznano lekarzom i lekarzom dentystom prawo dostępu do testów egzaminacyjnych z LEK, LDEK i PES.

Samorząd lekarski podjął decyzję o odwołaniu się od decyzji Dyrektora CEM. Odwołanie zostało podpisane i wysłane do Ministra Zdrowia 19 sierpnia 2016 r.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował w tej sprawie także list do lekarzy i lekarzy dentystów, w którym obiecuje, że NIL podejmie wszelkie możliwe kroki prawne zmierzające do uchylenia tej decyzji, która po jednoznacznym rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 czerwca 2016 r., sygn. akt K 8/15, nie ma żadnych podstaw prawnych.

Tym bardziej, że wszelkie wątpliwości powinno uciąć wyraźne wskazanie TK: „Wyrok Trybunału w niniejszej sprawie umożliwi dostęp do testów wykorzystanych w trakcie egzaminów, które już się odbyły”.

Decyzja Dyrektora CEM dowodzi jedynie jego złej woli – pisze Maciej Hamankiewicz. Mariusz Klencki zasłania się nową podstawą prawną do odmowy udostępniania pytań testowych, czyli przepisem dotyczącym tajności pytań z egzaminów LEK, LDEK i PES w fazie przedegzaminacyjnej. I oczywiście nikt tego przepisu nie kwestionuje, tyle że tajność ta nie rozciąga się na okres po egzaminie, kiedy testy stają się informacją publiczną i powinny być dostępne – argumentuje prezes NRL.

Samorząd lekarski ma nadzieję, że Minister Zdrowia,  rozpatrując odwołanie NRL weźmie pod uwagę fakt, że decyzja Dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych nie ma podstaw prawnych, a także apel nr 16 Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Lekarzy z dnia 14 maja 2016 r., w którym Zjazd zwracał się do Ministra Zdrowia o podjęcie działań mających na celu przywrócenie jawności pytań i odpowiedzi z LEK, LDEK oraz PES.

Maciej Hamankiewicz apeluje do lekarzy i lekarzy dentystów, by wystąpili do CEM z wnioskiem o udostępnienie pytań egzaminacyjnych w trybie dostępu do informacji publicznej. Masowa akcja dobitnie pokaże, jak ważny jest temat  jawności pytańważny dla całego środowiska lekarskiego. 

Wzór wniosku znajduje się na stronie nil.org.pl

O debacie na temat jawności pytań infoDENT24 pisał wielokrotnie.

Czytaj także:
Pytania LDEK i PES do oceny Trybunału Konstytucyjnego
Ograniczony dostęp do pytań z egzaminów LDEK, LEK i PES niezgodny z Konstytucją
NRL pisze do CEM w sprawie pytań egzaminacyjnych

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pytania PES   pytania LDEK   NIL  

POLECAMY W SERWISACH