PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Celiakia z punktu widzenia stomatologa

29-04-2013, 00:01
Celiakia z punktu widzenia stomatologa
Celiakia z punktu widzenia stomatologa
W ostatnich latach wykazano niezbicie, iż celiakia może być odpowiedzialna również za wiele chorób jamy ustnej - przypomniano w trakcie konferencji pt. Różne spojrzenia na celiakię zorganizowanej z okazji VIII Międzynarodowego Dnia Celiakii, która odbyła się w Szczecinie. 

O zmianach w jamie ustnej u osób chorych na celiakię mówiła dr Anna Dziewulska z Katedry Stomatologii Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Przypomniała, że wśród objawów wskazujących na celiakię można wyróżnić zmiany na błonie śluzowej w postaci aft (recurrent aphthous stomatitis - RAS) oraz nadżerki szkliwa. Celiakia prowadzi także do demineralizacji szkliwa, co wiąże się z występowaniem kolejnych zaburzeń rozwojowych.

Celiakia, zwana także chorobą trzewną, jest schorzeniem układu odpornościowego o podłożu genetycznym i charakteryzuje się zaburzeniem trawienia i wchłaniania jelitowego związanego z nietolerancją glutenu, czyli białka zawartego w zbożach (m.in. w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie). Nieprawidłowa reakcja immunologiczna na gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych, a w efekcie do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych wynikających ze zmian morfologicznych. W Polsce na celiakię choruje ok. 380 000 osób. Jednak z powodu niskiej świadomości społecznej, zaledwie znikomy procent z nich zdaje sobie sprawę o istnieniu tego schorzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   celiakia   Wydarzenia  

POLECAMY W SERWISACH