• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CED ostrzega: borany w wybielaniu zębów bezwzględnie zakazane

ms
15-05-2015, 07:51
CED ostrzega: borany w wybielaniu zębów bezwzględnie zakazane CED przeciwko boranom (foto: sxc.hu)
Council of European Dentists (CED) przypomina, że związków boranu pod żadnym pozorem nie można wykorzystywać w preparatach do wybielania zębów.

Nie jest tajemnicą, że najczęściej używanym środkiem do wybielania zębów jest nadtlenek wodoru stosowany samodzielnie, ale także powstały z rozkładu nadtlenku mocznika lub nadboranu sodu.

Nadboran sodu oraz kwas nadborowy nie mogą być stosowane w przemyśle kosmetycznym i jest to zakaz bezwzględny dotyczący także procesów wybielania zębów.

CED ostrzega przed boranami i apeluje, aby odpowiedzialne instytucje funkcjonujące na terenie UE przeprowadziły kontrole materiałów stosowanych w produktach do wybielania zębów. Zdarza się bowiem, że niebezpieczne związki, stosowane w kosmetyce, trafiają na rynek unijny pomimo oficjlanych zakazów.

Zakaz wynika z faktu, że związki te rozpoznane zostały jako rakotwórcze, mutagenne i toksyczne. Stosowanie boranów w przemyśle chemicznym wymaga specjalnego oznakowania ich obecności (związki boranu wykorzystuje się je m.in. w przemyśle chemicznym).
Borany to sole kwasu ortoborowego, odpowiadające składem pochodnym kwasów metaborowego lub teraborowego. Borany są źle rozpuszczającymi się w wodzie substancjami krystalicznymi tworzącymi hydraty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wybielanie zębów   CED   wybielanie zębów ceny   wybielanie  

POLECAMY W SERWISACH