• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CED o: specjalizacji, komercjalizacji i amalgamacie

kan
07-06-2016, 10:02
CED o: specjalizacji, komercjalizacji i amalgamacie Zgromadzenie CED odbyło się 20-21 maja 2016 r. (fot. pixabay)
Przedstawiciele CED dyskutowali propozycję Komisji Europejskiej, aby od stycznia 2019 r. amalgamat był stosowany wyłącznie w formie kapsułkowej, a każdy gabinet miał separator amalgamatu.

20-21 maja 2016 r. członkowie CED spotkali się w Hadze podczas Walnego Zgromadzenia, pierwszego od czasu wyboru nowego prezesa dr Marco Landi. Gospodarzem spotkania był Royal Dutch Dental Association. 

Przedstawiciele europejskiego środowiska dentystów  podczas zgromadzenia przyjęli oficjalne stanowisko dotyczące kilku problemów.

Lekarz dentysta i lekarz dentysta specjalista
Council of European Dentists (CED) ma na celu promowanie wysokich standardów opieki stomatologicznej. Stąd wynika potrzeba doprecyzowania różnicy między dentystą a specjalistą dentystą, aby pomóc decydentom w efektywnym funkcjonowaniu w branży stomatologicznej (na poziomie krajowym i unijnym).

Główna różnica w zakresie działalności lekarza dentysty i specjalisty (obaj prowadzą profilaktykę, diagnostykę i leczenie dolegliwości zębów, jamy ustnej, szczęk i sąsiadujących tkanek) wynika z dodatkowego szkolenia. Specjalista częściej na co dzień prowadzi leczenie związane ze specjalistycznym szkoleniem. Lekarz dentysta ma uprawnienia do prowadzenia wszystkich zabiegów specjalistycznych, jednak może skierować pacjenta do specjalisty, jeśli uzna to za konieczne.

Cukier
Cukier to główna przyczyna próchnicy, zwłaszcza wśród dzieci i osób starszych. Europejscy dentyści przestrzegają przed zwiększającym się spożyciem cukru przez obywateli krajów UE. Przyjęto uchwałę, która ma uświadomić opinii publicznej i decydentom, że tej bolesnej przypadłości można skutecznie przeciwdziałać. CED wzywa do działań, które poprawią jakość diety.

Amalgamat
Delegaci dyskutowali propozycję Komisji Europejskiej, by od stycznia 2019 r. amalgamat był stosowany wyłącznie w formie kapsułkowej, a każdy gabinet miał separator amalgamatu.

– Uważam, że ta propozycja jest wyważona i dobrze przemyślana. Chcielibyśmy teraz widzieć większe zaangażowanie państw członkowskich w zwalczaniu chorób jamy ustnej, ustanawianiu narodowych celów w profilaktyce próchnicy zębów oraz większe inwestycje w programy promujące zdrowie jamy ustnej – mówiła Susie Sanderson, przewodnicząca Working Group on Amalgam & Other Restorative Materials w Council of European Dentists.

Przyszłość stomatologii
Wyrażono obawy o przyszłość stomatologii. Marco Landi, prezes CED wyjaśnił, że obawia się że komercjalizacja niektórych zabiegów dentystycznych może oddziaływać na prawa pacjentów do otrzymania opieki stomatologicznej. CED ma się skupić na tym problemie.

Więcej : cedentists.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH