• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CED: dentyści w zintegrowanej opiece nad pacjentem

smn
06-12-2017, 13:32
CED: dentyści w zintegrowanej opiece nad pacjentem CED w Parlamencie Europejskim (fot. pixabay)
Od mleczaków po sztuczne zęby: Dentyści powinni być częścią zintegrowanego zespołu świadczącego opiekę przez cały okres życia pacjenta - przekonywano podczas sesji Parlamentu Europejskiego, zorganizowanej przez Council of European Dentists.

W sesji, zatytułowanej "Zintegrowana opieka - nie zapominajmy o jamie ustnej", brali udział decydenci polityczni, lekarze dentyści, przedstawiciele świata nauki i organizacji pacjenckich.

Starzejące się społeczeństwa, współistniejące choroby u jednego pacjenta, zmiany w diecie - te i wiele jeszcze innych czynników to powody, dla których dentyści powinni być włączeni od samego początku zarówno do profilaktyki, jak leczenia. Małe dzieci cierpiące z powodu nasilonej próchnicy w późniejszym wieku mają podwyższone ryzyko cukrzycy i chorób kardiologicznych, a zdrowie jamy ustnej pacjentów bardzo gwałtownie się pogarsza, gdy zaczynają mieszkać w domach opieki.  

Co szczególnie mocno podkreślano?
Eurodeputowana  Nessa Childers  mówiła o znaczeniu rzetelnej informacji na temat wartości odżywczej produktów spożywczych w celu ograniczenia spożycia cukru,

Eurodeputowana Adina-Ioana Valean stawiała na edukację, gdyż jedynie zwiększona świadomość problemu na poziomie narodowym może przynieść poprawę sytuacji,

Prezydent CED  dr Landi podkreślał,  że nie można z działaniami czekać, aż nastąpi kryzys w ogólnym stanie zdrowia stomatologicznego, należy podejmować odpowiednie kroki już teraz, by wspierać profilaktykę i odpowiednio na czas zastosowane leczenie, zwłaszcza w grupach najbardziej wrażliwych i podatnych na choroby.

W 2018 r.  CED Working Group Oral Health będzie koncentrować się na nierównościach w dostępie do opieki stomatologicznej. 

Więcej: cedentists.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
opieka stomatologiczna   dentysta   CED  

POLECAMY W SERWISACH