PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

CBOS: lekarz dentysta kontra internet

en/PAP
04-11-2016, 10:42
CBOS: lekarz dentysta kontra internet Kobieta, wykształcona, z dużego miata najczęściej korzysta z internetowych konsultacji (fot. pixabay)
Lekarze i lekarze dentyści nadal toczą nierówną walkę z internetem. Ponad połowa pacjentów uzupełnia lub weryfikuje online informacje uzyskane od lekarza, niemal co piąty pacjent „po konsultacji” z internetem postępuje inaczej niż zalecił mu lekarz lub w ogóle zaprzestaje leczenia.

Większości osób korzystających z internetu (69 proc.) zdarza się przy złym samopoczuciu szukać w sieci informacji na temat konkretnych dolegliwości i sposobu zaradzenia im. Ponad jednej czwartej (28 proc.) zdarza się w takim przypadku konsultować z innymi użytkownikami, a jednej siódmej (14 proc.) - ustalać na podstawie informacji znalezionych w sieci własny sposób leczenia, bez konsultacji z lekarzem

Jak podkreśla CBOS, w zakresie medycznego wykorzystania internetu bardziej aktywne, zwłaszcza w poszukiwaniu informacji i kontaktowaniu się z placówkami medycznymi są internautki (91 proc.) niż internauci (71 proc.). Ponadto wyróżniają się badani mający wyższe wykształcenie (91 proc.) i mieszkańcy dużych miast, zwłaszcza największych aglomeracji (92 proc.). Stosunkowo rzadko informacji medycznych online szukali najstarsi internauci.

Z deklaracji badanych wynika, że przede wszystkim szukają informacji: najczęściej ogólnych, o lekarzach i usługach medycznych (70 proc., w tym 29 proc. zdarza się to często), nieco rzadziej o lekach i ich działaniu (61 proc., w tym 23 proc. często), a ponadto do sprawdzania opinii na temat lekarzy (55 proc., w tym 24 proc. często).

Według CBOS, skala wykorzystywania internetu do kontaktu z placówkami medycznymi jest zdecydowanie mniejsza. Na wizyty lekarskie umawia się za pośrednictwem internetu 17 proc. użytkowników (przy czym 7 proc. umawia się w taki sposób często), tyle samo (17 proc., z czego 5 proc. często) odbiera online wyniki badań. Nielicznym zdarza się korzystać z konsultacji z lekarzem przez internet, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej, czata lub rozmowy wideo (5 proc.), jak również zamawiać tą drogą recepty na leki (3 proc.).

Stosunkowo niewielu dokonuje w internecie zakupu leków i asortymentu medycznego. Leki dostępne bez recepty kupuje w sieci co dziesiąty badany (11 proc., w tym 4 proc. często), suplementy diety - 10 proc. (w tym 3 proc. często) i tyle samo - akcesoria medyczne i sprzęt rehabilitacyjny (10 proc., w tym 1 proc. często). Nielicznym internautom (2 proc.) zdarza się kupować w ten sposób leki dostępne na receptę.

Jak wynika z badań CBOS, znaczny odsetek badanych deklaruje, że nie pamięta nazw stron dotyczących zdrowia, które odwiedza (50 proc.), lub też nie ma stałych stron i każdorazowo korzysta z wyszukiwarki w celu znalezienia potrzebnych informacji (18 proc.). Wśród pozostałych najpopularniejsze są portale dedykowane zdrowiu (13 proc.) samodzielne lub będące częścią serwisów o zróżnicowanej tematyce.

Co dwudziesty internauta (5 proc.) odwiedza strony aptek i sklepów z artykułami medycznymi, a także witryny zwierające informacje i opinie o lekach. Zbliżona liczebnie grupa (4 proc.) przegląda strony poświęcone konkretnym chorobom i problemom ze zdrowiem.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   pacjenci   internet  

POLECAMY W SERWISACH