PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Całkiem osobno o dobro pacjentów

ms
05-12-2017, 10:53
Całkiem osobno o dobro pacjentów Spór o dobro pacjenta (foto: Fotolia/PTWP)
Zarówno minister zdrowia, jak i prezes NRL zabiegają o najwyższe dobro pacjenta – to budujące. Przygnębiające jest natomiast to, że oba scenariusze – wykluczają się.

Trwa wymiana ostrych uwag pomiędzy Miodową (siedziba MZ) a Sobieskiego (siedziba NRL) na temat „odczucia niepokoju i troski: o los pacjentów”.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i prezes NRL Maciej Hamankiewicz uświadamiają sobie nawzajem, że najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego.

Kłopot w tym, że obaj mają inną ocenę tego co służy najlepiej dobru pacjenta i odmienne wskazania co do skutecznego sposobu, jaki należałoby obrać, aby chorym zapewnić bezpieczeństwo.

Maciej Hamankiewicz punktuje wypowiedzi Konstantego Radziwiłła, który uważa, iż:

- „lepszy lekarz przemęczony niż żaden”;

- „zamiarem materiałów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w tzw. Opt-Out Pack jest powstanie problemów w obsadzeniu dyżurów lekarskich w szpitalach i utrudnienie zapewnienia ciągłości pracy oddziałów szpitalnych”.

Prezes NRL nie zgadza się również z planami obniżania kryteriów przyjmowania do pracy lekarzy spoza Unii Europejskiej. Maciej Hamankiewicz twierdzi, że minister zdrowia nawołuje, aby lekarze nadmierną pracą, narażając na konsekwencje pacjentów i siebie, usiłowali nadal łatać braki niedofinansowanego i zbiurokratyzowanego systemu.

- Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że minister zdrowia zaprzecza własnym twierdzeniom wskazując raz, że kadr medycznych w Polsce jest za dużo, a potem postępując tak, jakby było za mało – ocenia Maciej Hamankiewicz.

Dodaje on, że nie zgadza się z twierdzeniem ministra zdrowia, że celem wypowiadania klauzuli opt-out jest pogorszenie opieki nad chorymi. - Celem wypowiadania klauzuli opt-out jest polepszenie opieki nad chorymi i zadbanie o to, aby pacjenta nie leczył przemęczony lekarz. W ochronie zdrowia jakość powinna zawsze być ważniejsza niż przemożna potrzeba administratorów zapewnienia „jakiejś” opieki. Niestety, propozycje zmian, mających na celu zapewnienie odpowiedniej jakości zgłaszane od wielu lat przez samorząd zawodowy, także przez ministra zdrowia (podczas pracy w samorządzie), nie zostały poważnie potraktowane – pisze Maciej Hamankiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Maciej Hamankiewicz   Konstanty Radziwiłł   praca  

POLECAMY W SERWISACH