PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Bydgoszcz: uczelnia przejmuje budynek, w którym ma powstać wydział stomatologiczny

ŁS
08-10-2013, 11:27
Bydgoszcz: uczelnia przejmuje budynek, w którym ma powstać wydział stomatologiczny Bydgoszcz: uczelnia przejmuje budynek, w którym ma powstać wydział stomatologiczny (Fot. Google Maps)
8 października Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy na podstawie aktu notarialnego stanie się właścicielem gmachu dawnej dyrekcji kolejowej przy ul. Dworcowej. W ciągu dwóch lat ma być w nim utworzony wydział stomatologii.

O pomyśle władz bydgoskiej uczelni po raz pierwszy usłyszeliśmy kilka lat temu. W czerwcu 2012 r. radni miasta (uchwałą z 27 czerwca 2012 r. nr XXX/617/12) zgodzili się na zakup gmachu i przekazanie go na potrzeby Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W sierpniu 2012 r., prezydent Bydgoszczy wpłacił ponad 400 tys. zł zaliczki i rozpoczął w ten sposób negocjacje z PKP SA w sprawie zakupu gmachu dawnej dyrekcji kolejowej przy ul. Dworcowej. Natomiast we wrześniu 2012 r. Rada Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pozytywnie zaopiniowała projekt uruchomienia przez uczelnię nowego kierunku.

Droga do utworzenia studiów dentystycznych była jednak ciągle daleka.

- W uczelniach medycznych w Polsce kierunek „stomatologia" jest realizowany w ramach Oddziałów Stomatologii Wydziałów Lekarskich. Jest zatem naturalnym rozwiązaniem, że studia byłby prowadzone w Collegium Medicum UMK w ramach Wydziału Lekarskiego. Jesteśmy do tego przygotowani merytorycznie, program pierwszych dwóch lat studiów jest zbliżony do programu kierunku lekarskiego. Zajęcia kliniczne wymagają natomiast pozyskania specjalistycznej kadry i wykorzystania bazy klinicznej zarówno w Bydgoszczy, jak i w Toruniu - czytamy w liście skierowanym do prezydenta Bydgoszczy, a podpisanym przez prorektor ds. CM prof. dr hab. Małgorzatę Tafil-Klawe i prorektora-elekta ds. CM prof. dr hab. Jana Styczyńskiego.

W końcu władzom Bydgoszczy udało się przejąć budynek od Ministerstwa Transportu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dalej przekazać go uczelni. CM UMK będzie odpowiedzialna za przygotowanie i wyposażenie budynku. Po cichu placówka liczy na wsparcie resortu zdrowia. Kluczem do sukcesu będzie uzyskanie dofinansowania remontu i wyposażenia sal wykładowych. Dla miasta ważne jest to, że dzięki współpracy z uczelnią uda się uratować jeden z najcenniejszych bydgoskich zabytków - XIX-wieczną siedzibę kolei.

Wydarzenie jest okazją do dalszej debaty o powołaniu jednej uczelni - Uniwersytetu Bydgoskiego, który byłby konfederacją wszystkich szkół wyższych w mieście.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH