PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Bydgoszcz: Będą uczyć stomatologii w gmachu dawnej dyrekcji PKP?

21-08-2012, 21:13
Group of medicine students with professor having anatomy class
Group of medicine students with professor having anatomy class
Prezydent miasta wpłacił ponad 400 tys. złotych zaliczki i rozpoczął w ten sposób negocjacje z PKP SA w sprawie zakupu gmachu dawnej dyrekcji kolejowej przy ul. Dworcowej.

Zgodnie z intencją Rady Miasta budynek ten miałby być przeznaczony dla przyszłych studentów stomatologii.

Radni już w czerwcu br. (uchwałą z dnia 27 czerwca 2012 r. nr XXX/617/12) zgodzili się na zakup gmachu i przekazanie go na potrzeby Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Docenili starania uczelni, choć jak same przyznają jej władze, do rozpoczęcia kształcenia lekarzy dentystów jest jeszcze długa droga.

- W uczelniach medycznych w Polsce kierunek Stomatologia jest realizowany w ramach Oddziałów Stomatologii Wydziałów Lekarskich. Jest zatem naturalnym rozwiązaniem, że kierunek Stomatologia byłby prowadzony w Collegium Medicum UMK w ramach Wydziału Lekarskiego. Jesteśmy do tego przygotowani merytorycznie, program pierwszych dwóch lat studiów jest zbliżony do programu kierunku lekarskiego. Zajęcia kliniczne wymagają natomiast pozyskania specjalistycznej kadry i wykorzystania bazy klinicznej zarówno w Bydgoszczy, jak i w Toruniu  czytamy w liście skierowanym do prezydenta Bydgoszczy, a podpisanym przez prorektor ds. CM prof. dr hab. Małgorzatę Tafil-Klawe i prorektora-elekta ds. CM prof. dr hab. Jana Styczyńskiego.

O mały włos do rozpoczęcia negocjacji w ogóle by nie doszło. Na początku sierpnia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski poinformował radnych, że żadne z jego pism wysłanych do władz uczelni, z prośbą o formalne potwierdzenie planów rozwoju, nie doczekało się odpowiedzi. Zdecydował nawet, że nie ma podstaw, by kupować budynek. Informacja w mediach spowodowała jednak błyskawiczną rekcję CM. Cena wywoławcza gmachu PKP wynosi 4,2 mln złotych.

Decyzja senatu uczelni o uruchomieniu nowego kierunku zapadnie jeszcze we wrześniu.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
eduDENT   newsDENT   studia   nauka   Bydgoszcz  

POLECAMY W SERWISACH