PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Boże Narodzenie nie dla wszystkich dentystów w pełni świąteczne

en
23-12-2016, 09:17
Boże Narodzenie nie dla wszystkich dentystów w pełni świąteczne Fotele dentystyczne powinny podczas świąt świecić pustkami, to w teorii (fot. pixabay)
Teoretycznie dyżur stomatologiczny w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej, w czasie Bożego Narodzenia powinien być w miarę spokojny. Tyle że placówek pełniących dyżury świąteczne jest zbyt mało, jak na potrzeby Polaków.

Jedna sprawa to częstotliwość z jaką przytrafiają się wypadki losowe, w których potrzebna jest pomoc stomatologiczna, z drugiej - nastawienie pacjentów.

Po wyczerpującej gonitwie za prezentami i przysmakami na świąteczny stół wielu nachodzi potrzeba nadrabiania zaległości, rozwiązania spraw niezałatwionych, o dziwo także zdrowotnych. To, że są święta zupełnie im w tym nie przeszkadza, jeśli tylko placówka pełniąca dyżur stomatologiczny jest w miarę blisko.

Jak podaje portal gdansk.pl, w Poradni Stomatologicznej NZOZ „Śródmieście” przy ul. Żwirki i Wigury 14 w Gdyni, podczas dyżuru stomatologicznego w czasie świąt pacjentów bywa tylu, że trzeba czekać w kolejce. Przyjeżdżają pacjenci, którym potrzebne jest leczenie zachowawcze, na przykład wymiana wypełnienia. Oczywiście te osoby, którym pilna pomoc nie jest potrzebna, są odsyłane do przychodni pracujących w normalnym trybie.

Dentystom dyżurującym w święta, na wypadek gdyby  musieli odpierać żądania zbyt roszczeniowych pacjentów przypominamy, że zgodnie z załącznikiem nr 9 do rozporządzenia ministra zdrowia z  6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, w ramach stomatologicznej pomocy doraźnej pacjentowi przysługuje: badanie lekarskie stomatologiczne, usunięcie zęba jedno lub wielokorzeniowego, opatrunek leczniczy w zębie stałym lub mlecznym. Nie ma mowy więc o planowym leczeniu.

Więcej: gdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH