PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bój o asystentkę stomatologiczną trwa

ms
07-07-2015, 08:02
Bój o asystentkę stomatologiczną trwa Stop dla asystentek stomatologicznych (foto: pixabay)
NRL, mając za partnera do negocjacji nowego ministra zdrowia, nie składa oręża i postuluje zmianę przepisów, które umożliwiłyby kontynuowanie kształcenia z pieniędzy publicznych asystentek stomatologicznych.

Jak wiadomo, rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 8 sierpnia 2014 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, likwiduje, począwszy od roku szkolnego 2016/2017, rekrutację kandydatów do klas pierwszych w szkołach, w których realizuje się kształcenie w zawodzie asystentka stomatologiczna.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz liczy, że za pośrednictwem ministra zdrowia Mariana Zembali, uda mu się zmienić decyzję ministra oświaty i wychowania w sprawie likwidacji naboru na kierunek asystentka stomatologiczna.

NRL tłumaczy, że z punktu widzenia lekarzy dentystów zawód asystentki stomatologicznej jest zawodem pomocniczym o dużej przydatności w praktyce stomatologicznej. Poziom kwalifikacji, jednolity w całym kraju, dzięki wymogom określonym przez przepisy, zapewnia wszystkim osobom wykonującym zawód asystentki stomatologicznej zasób kompetencji potrzebny w dzisiejszej praktyce klinicznej. Jednoroczne kształcenie asystentek stomatologicznych w publicznych szkołach gwarantuje im nabycie niezbędnego minimum wiedzy i umiejętności, dlatego to one są najbardziej poszukiwane wśród zawodów pomocniczych.

Znajduje to potwierdzenie w wynikach ankiety przeprowadzonej w 2014 r. wśród lekarzy dentystów, reprezentujących komisje stomatologiczne okręgowych izb lekarskich, w których zdecydowana większość respondentów opowiedziała się za zachowaniem kształcenia w zawodzie asystentka stomatologiczna.

Przypomnijmy co o zagadnieniu tym w rozmowie z infoDENT24.pl mówiła dr n zdr. Danuta Kaczmarska, prezydent Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Higienistek Stomatologicznych.

- Podaż na rynku pracy asystentek jest na kilka lat zapewniona, w tej sytuacji należałoby zawiesić nabór na przykład na pięć lat. Przytoczmy kilka statystycznych danych. Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi podało, że w ubiegłym roku ukończyło szkoły 2,5 tysięcy asystentek, a także ok. 1,25 tysięcy higienistek. Łącznie daje to 5 - 6 tysięcy dyplomowanych asystentek. Czy wszystkie znajdą pracę? Trudno wyrokować. Bezrobocie w tym zawodzie utrzymuje się od kilku lat. Zresztą w zawodzie higienistki stomatologicznej – również – mówiła Danuta Kaczmarska.

Cały wywiad Dr n zdr. Danuta Kaczmarska: zagrożona przyszłość zawodu asystentki stomatologicznej, to zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjenta. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH