PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Będzie wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ewy Kopacz w sprawie stomatologii dziecięcej

ms
19-06-2015, 08:06
Będzie wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ewy Kopacz w sprawie stomatologii dziecięcej Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka (foto: PTWP)
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka zapowiada przedstawienie premier Ewie Kopacz katalogu spraw z zakresu opieki stomatologicznej nad dziećmi, które powinny, a wciąż nie są załatwione.

Rzecznik Praw Dziecka jest jedną ze stron, która chyba najczęściej nagłaśnia kwestie utrudniające, a niejednokrotnie uniemożliwiające, utrzymywanie wśród dzieci i młodzieży należytej higieny jamy ustnej. Jednym z sukcesów aktywności Marka Michalaka była skuteczna walka, oczywiście wespół z lekarzami dentystami, o podniesienie granicy wieku dzieci, objętych gwarantowanym zabezpieczeniem profilaktycznym bruzd lakiem szczelinowym, do ukończenia ośmiu lat życia. Chodzi o bruzdy zębów szóstych (lakowanie jednokrotne).

RPD dowodził, że przy tzw. siekaczowym sposobie wyrzynania się zębów stałych u dzieci, zęby trzonowe (szóstki) wyrzynają się po siekaczach przyśrodkowych (jedynkach), co może nastąpić już po ukończeniu przez dziecko 7. roku życia. Taka sytuacja może dotyczyć ok. 10 proc. dzieci, które automatycznie nie są objęte świadczeniem gwarantowanym.

- Mając na względzie bardzo zły stan uzębienia (próchnica) wśród populacji wieku rozwojowego, uważam za konieczne podjęcie działań mających na celu rozwiązanie tego problemu i umożliwienie, ze środków publicznych, uszczelniania bruzd na powierzchniach żujących pierwszych zębów trzonowych stałych u dzieci do ukończenia co najmniej 8. roku życia – pisał Marek Michalak. Udało się: minister zdrowia uzasadnił rozszerzenie gwarantowanych świadczeń faktem, iż pierwsze zęby trzonowe mogą wyrzynać się nawet w 8 roku życia.

Nie wolno zapominać także o tym, że to właśnie Marek Michalak wnioskował do wiceministra zdrowia Jakuba Szulca o wpisanie stomatologii dziecięcej na listę priorytetowych dziedzin medycyny.

- Poprzednie moje wystąpienia, opisujące skalę zagrożenia próchnicą u dzieci, pogłębiający się brak dostępności stomatologicznych świadczeń profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, uzasadniają konieczność przyjęcia takich rozwiązań = argumentował Rzecznik Praw Dziecka.

Przypomnijmy, że rozporządzenie ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny, wprowadziło na tę listę pod pozycją 16 stomatologię dziecięcą.

Lista spraw do załatwienia jest jednak zdecydowanie dłuższa i obejmuje m.in.:

- wciąż zbytnio ograniczony koszyk gwarantowanych świadczeń stomatologicznych obejmujący dzieci i młodzież (szczególnie niedostateczny dostęp do gwarantowanych usług dentystycznych dotyczy osób mieszkających poza aglomeracjami);

- wysoce niedostateczny dostęp do gwarantowanych świadczeń stomatologicznych, którego doświadczają dzieci mieszkające poza aglomeracjami;

- niewystarczająca dostępność do świadczeń stomatologicznych wykonywanych dzieciom z niepełnosprawnością (znikoma liczba odpowiednio przystosowanych gabinetów stomatologicznych, które w ramach kontraktu mogą podjąć się leczenia);

- brak rozwiązań systemowych, które obligowałyby dzieci (oczywiście poprzez oddziaływanie na ich opiekunów), ale także matki ciężarne - do przeprowadzania regularnych badań kontrolnych uzębienia;

- brak spójnej polityki profilaktycznej, która promowałaby styl życia dzieci i młodzieży, sprzyjający utrzymaniu jamy ustnej w należytym zdrowiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH