PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Będzie staż podyplomowy, a gdzie będą pieniądze?

ms
19-12-2016, 08:05
Będzie staż podyplomowy, a gdzie będą pieniądze? Pieniądze dla stażystów (foto: Fotolia/PTWP)
Grupa 20 posłów chce wiedzieć kiedy lekarze i lekarze dentyści stażyści będą zarabiać pieniądze odpowiadające ich kompetencjom, a nie na poziomie pensji minimalnej.

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Akt ten przywraca staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów, co jest zgodne z postulatami środowisk medycznych.

Posłowie przypominają, że nowelizacja ta wprowadza również inną, znaczącą zmianę, a mianowicie nadaje stażystom pełne Prawo Wykonywania Zawodu w miejsce jego ograniczonej formy (OPWZ).

Pełne PWZ, wraz z poszerzonym zakresem kompetencji, wzmacnia pozycję lekarza i lekarza dentysty - stażysty. To z jednej strony nobilitacja oraz podkreślenie kompetencji absolwentów, a zarazem i wielka odpowiedzialność – uważają posłowie. Ta zmiana powinna iść w parze jednak z reformą wynagrodzeń stażystów, które pozostają bez zmian – przypominają parlamentarzyści.

Posłowie twierdzą, że urynkowienie sposobu wynagrodzeń dla lekarzy i lekarzy dentystów przyczyniłoby się do wzrostu uposażeń, a co za tym idzie - mniej lekarzy wyjeżdżałoby z Polski.

Jest jeszcze kolejny problem. Jednym z nowych uprawnień, jakie od 1 stycznia 2017 r. mają nabyć stażyści, jest wystawianie recept.  Niezrozumiałe jednak pozostaje, dlaczego lekarz stażysta może wziąć odpowiedzialność za ordynowanie leków pacjentom, ale już nie sobie samemu. Taki paradoks wynika z pozostawienia w mocy zapisu, ograniczającego PWZ jedynie do miejsca odbywania stażu - jest to zwyczajne niedopatrzenie.

Posłowie pytają ministra zdrowia:

- czy Ministerstwo Zdrowia planuje reformę wynagrodzeń stażystów, tak aby ich wynagrodzenia odpowiadały rynkowej wartości ich wiedzy i umiejętności, a nie były na poziomie płacy minimalnej;

- czy Ministerstwo Zdrowia zamierza podjąć działania, które umożliwiłyby stażystom wystawianie recept pro auctore i pro familia?

Czyta także: Staże podyplomowe stały się faktem. Prezydent podpisał ustawę

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sejm   stażyści   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH