PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Będzie poszukiwany realizator programu profilaktyki próchnicy zębów dla dzieci w gminie Wieruszów

ws
12-01-2016, 08:04
Będzie poszukiwany realizator programu profilaktyki próchnicy zębów dla dzieci w gminie Wieruszów Zęby dzieci pod osłoną gminy Wieruszów (foto: pixabay)
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ma kilka zastrzeżeń do proponowanego programu profilaktyki próchnicy zębów dla dzieci z gminy Wieruszów na lata 2016 – 2018, jednak projekt ten ocenia pozytywnie.

Program profilaktyczny zapewne ruszy. Wcześniej jednak władze gminy muszą usunąć niedociągnięcia wykazane przez AOTMiT.

Główną przesłanką, przemawiającą za negatywną opinią prezesa Agencji, jest zaplanowanie interwencji, która obecnie jest finansowana w ramach świadczeń gwarantowanych finansowanych przez NFZ. Istnieje zatem ryzyko podwójnego finansowania świadczeń zdrowotnych – czytamy w dokumencie AOTMiT. Ponadto w projekcie nie odnaleziono informacji na temat utrudnionego dostępu do świadczeń stomatologii dziecięcej na terenie gminy Wieruszów.

Przedstawiony budżet nie zawiera kosztów kampanii informacyjnej. Doprecyzowania wymagają także mierniki efektywności podejmowanej akcji. Ich właściwe zdefiniowanie umożliwi pomiar efektu i pozwoli określić w jakim stopniu zakładany cel został osiągnięty. W związku z tym warto zaplanować wskaźniki, które umożliwią sprawdzenie wpływu podjętych działań na zdrowie uczestników programu, a w konsekwencji na zdrowie lokalnej społeczności – uważa prezes Agencji.

W ocenie AOTMiT, należy sprawdzić stan wiedzy dzieci i rodziców przed i po przeprowadzeniu instruktażu higieny jamy ustnej oraz sprawdzić, czy uczestnicy stosują się do zaleceń lekarskich (np. przy pomocy wywiadu z rodzicami na temat tego, czy dzieci chętniej i częściej myją zęby, czy są pozytywnie nastawione do wizyt lekarskich oraz czy chętniej sięgają po owoce i warzywa).

Populację docelową programu stanowić mają dzieci w wieku 8 lat (568 osób). Projekt zakłada udział 100 proc. populacji w projekcie.

Budżet całkowity, przeznaczony na realizację zaplanowanych działań, wynosi 45 440 zł rocznie (80 zł na dziecko), zaś okres realizacji to lata 2016 - 2018.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH