• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Będą koordynatorzy ds. opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży?

ms
22-06-2017, 11:07
Będą koordynatorzy ds. opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży? W MZ o stomatologii dziecięcej (foto: pixabay)
Podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia poświęconego opracowaniu założeń opieki stomatologicznej w szkole dla dzieci i młodzieży padła propozycja powołania koordynatorów odpowiedzialnych za opiekę stomatologiczną. Kto to taki?

W trakcie spotkania w Ministerstwie Zdrowia (20 czerwca) omawiano m.in. kwestię umiejscowienia gabinetów stomatologicznych w szkołach oraz możliwość funkcjonowania dentobusów w mniejszych miejscowościach.

Uczestnicy spotkania wskazali, że w szkołach powinni zostać powołani koordynatorzy odpowiedzialni za opiekę stomatologiczną (taką funkcję mogłyby pełnić np. pielęgniarki szkolne).

Uczestnicy spotkania ustalili, że opieka stomatologiczna dla dzieci i młodzieży szkolnej mogłaby być realizowana w gabinetach stomatologicznych znajdujących się poza szkołą.

Za umowy z gabinetami stomatologicznymi, znajdującymi się poza szkołą, odpowiedzialni mieliby być koordynatorzy szkolni.

Przedstawiciele samorządu w trakcie spotkanie poruszyli kwestię wzrostu finansowania stomatologii do wysokości przynajmniej 5 proc. budżetu NFZ, a także wskazali, że realizacja tych założeń będzie możliwa wówczas, gdy współczynnik korygujący, stosowany przy rozliczaniu świadczeń udzielonych dzieciom i młodzieży, zostanie podniesienie do poziomu 2,0.

Nastąpić powinno również zwiększenie liczby i wartości kontraktów na świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie, w którym uczestniczyli lekarze dentyści z Naczelnej Rady Lekarskiej: Leszek Dudziński - wiceprezes NRL, Marta Klimkowska-Misiak oraz Andrzej Cisło, prowadziła dyrektor Departamentu Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia Anna Widarska, obecni byli także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowego Funduszu Zdrowia, konsultant krajowy i konsultanci wojewódzcy z zakresu stomatologii dziecięcej. 

Źródło: NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH