PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Beata Szydło wie jak walczyć z próchnicą wśród dzieci

ms
27-10-2015, 14:49
Beata Szydło wie jak walczyć z próchnicą wśród dzieci Beata Szydło podczas EEC (foto: Fotolia/PTWP)


Beata Szydło, być może premier nowego rządu, ma pomysł na poprawę stanu uzębienia dzieci i młodzieży. Jak to należy zrobić? Przykładem ma być Pcim.

- W Małopolsce w gminie Pcim, od kilku lat w szkołach funkcjonują gabinety stomatologiczne. Wójt Pcimia Daniel Obajtek zobowiązał się do ich dofinansowania 13 października w programie TVP1 „Polityka przy kawie”. Dodała ona, że gabinety są dotowane przez gminę w ten sposób, iż gmina zabezpieczyła wyposażenie gabinetu i zatrudnia dentystę, który zajmuje się dziećmi.

Posłanka uważa, że wzorzec ten można powielić. Środki pochodziłyby z budżetu państwa oraz z kasy znajdującej się obecnie w systemie ochrony zdrowia. Gmina dawałaby lokal i jego wyposażenie.

- To nie są duże koszty, ok. 150 tys. zł rocznie razem z utrzymaniem gabinetu i jego wyposażeniem – przekonuje Beata Szydło.

- W efekcie tych działań wszystkie dzieci w gminie Pcim objęte są opieką stomatologiczną - tyle kandydatka na premiera rządu.

A oto projekt w skrócie.

Gmina Pcim z Funduszy Norweskich wyposażyła gabinet stomatologiczny za 160 tys. zł. Z własnych środków gmina zatrudniła stomatologa leczącego dzieci oraz pomoc dentystyczną. Roczne koszty utrzymania gabinetu stomatologicznego to 200 tys. zł. Dentyście w Pcimiu w jednym roku udało się objąć opieką stomatologiczną 790 dzieci.

Już niegdyś w Sejmie padł postulat (o czym infoDENT24.pl informował), aby taki scenariusz powielić w skali kraju korzystając z pieniędzy, jakimi dysponuje NFZ na leczenie stomatologiczne (ok. 1,7 mld zł rocznie).

Według danych GUS na początku 2013 r. w skali kraju funkcjonowało 2,5 tys. gmin. Część zdecydowanie większa niż ta w Pcimiu. Pomnożenie obu liczb daje niebagatelną kwotę 0,5 mld zł. Tak więc zrealizowanie takiego programu pochłonęłoby 20 proc. nakładów NFZ na stomatologię ogółem.

Program ten jednak ma małe szanse na realizację, chociażby dlatego, że część posłów sam fakt skorzystania z obcych pieniędzy przy leczeniu zębów (Fundusz Norweski) uznała za uwłaczający godności Polaka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH