PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, w kwestii stomatologii

ms
10-06-2015, 23:20
Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, w kwestii stomatologii Bartosz Arłukowicz nie jest już ministrem zdrowia. (foto: Fotolia/PTWP)
Bartosz Arłukowicz nie jest już ministrem zdrowia. Wdrażał ustawę refundacyjną, wprowadził program refundacji in vitro, przygotował tzw. pakiet onkologiczny. Co zrobił dla poprawy stanu zdrowia jamy ustnej Polaków?

Zwiększenie liczby specjalistów z zakresu stomatologii dziecięcej, włączenie kursu poświęconego chorobom jamy ustnej dzieci do programu specjalizacji pozastomatologicznych oraz prawne uregulowanie obowiązkowej weryfikacji stanu zdrowia jamy ustnej najmłodszych - to tylko niektóre ustalenia, do których doszło w trakcie ubiegłorocznego spotkania dentystów z Komisji Stomatologicznej NRL z Bartoszem Arłukowiczem, szefem resortu zdrowia.

Były minister zdrowia uznał, że poprawy opieki stomatologicznej nie osiągnie się jedynie poprzez fizyczne wprowadzenie gabinetów stomatologicznych na terenie szkół.

Bartosz Arłukowicz powtarzał deklarację Ewy Kopacz z expose i obiecywał zwiększenie liczby miejsc rezydenckich dla lekarzy. Stomatologia dziecięca miała być w tej kwestii traktowana priorytetowo.

- Zwiększona ma zostać liczba miejsc akredytowanych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego wraz z preferencjami w kontraktowaniu tych podmiotów w ramach świadczeń gwarantowanych - zapewniał Bartosz Arłukowicz.

Bartosz Arłukowicz chciał także włączenia do programu specjalizacji lekarskich kursu związanego z chorobami jamy ustnej u dzieci. Wiedza ta trafiłaby w szczególności do: lekarzy medycyny rodzinnej, pediatrów i ginekologów.

Bartosz Arłukowicz obiecał wdrożenie rządowego programu edukacyjnego dla nauczycieli i rodziców oraz wsparcie profilaktyki zdrowia jamy ustnej w szkołach.

- Jest pomysł prawnego uregulowania obowiązkowej weryfikacji stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci - zapewniał.
Zdaniem Bartosza Arłukowicza, to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za fakt, że próchnica jest wśród młodzieży tak dużym problemem.

Były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz twierdził, że NFZ zawsze mógłby wydać więcej pieniędzy na leczenie zębów najmłodszych, ale to nie rozwiąże wszystkich problemów. - Profilaktyka stomatologiczna wymaga dobrego finansowania, ale przede wszystkim wymaga dobrej edukacji. Chyba wszyscy musimy się trochę uderzyć w piersi, że do stomatologa częściej chodzimy, gdy boli, a zbyt rzadko gdy jeszcze nie boli - przekonywał były szef resortu zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Bartosz Arłukowicz  

POLECAMY W SERWISACH