PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Badanie OMNIBUS: 61 proc. Polaków wierzy, że próchnica wcześniej lub później dotknie każdego

ŁS
27-06-2014, 08:17
Badanie OMNIBUS: 61 proc. Polaków wierzy, że próchnica wcześniej lub później dotknie każdego Badanie OMNIBUS: 61 proc. Polaków wierzy, że próchnica wcześniej lub później dotknie każdego
W Polsce panuje bardzo silne przeświadczenie o nieuchronności wystąpienia ubytków spowodowanych próchnicą. Połowa Polaków uważa, że wcześniej, czy później ubytki powstaną u każdego – wynika z badania OMNIBUS przeprowadzonego w 2014 roku na zlecenie ACFF (Alliance for a Cavity-Free Future).

Według ankiety, ponad 90 proc. polskiego społeczeństwa prawidłowo identyfikuje przyczyny powstawania i konsekwencje próchnicy zębów, ale jednocześnie aż 61 proc. Polaków wierzy, że próchnica jest nieuchronną chorobą, która wcześniej lub później dotknie każdego.

20 proc. polskiego społeczeństwa uważa, że próchnicy można zapobiegać jedynie w dzieciństwie, a w wieku dorosłym nic już nie można zrobić - stan chorobowy należy zaakceptować i z nim żyć.

60 proc. Polaków wie, że próchnica jest nieuniknioną konsekwencją spożywania słodkich posiłków oraz napojów, aczkolwiek aż 1/4 Polaków w ogóle nie jest świadoma zależności pomiędzy powstawaniem próchnicy, a spożywaniem słodkich rzeczy.

61 proc. Polaków wie, że próchnica wymaga interwencji dentystycznej w postaci "borowania" oraz wypełniania zęba. Natomiast jedynie 44 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica może zostać wyleczona przez dentystę jeszcze przed powstaniem ubytku.

Nawyki zdrowotne Polaków (wg badania OMNIBUS 2014):

52 proc. Polaków deklaruje, że odwiedza dentystę przynajmniej 2 razy w roku. Z drugiej strony aż 16,8 proc. Polaków chodzi do dentysty tylko wtedy, kiedy ma problem.
85 proc. Polaków uważa, że raczej wie, w jaki sposób zapobiegać próchnicy, aczkolwiek 73 proc. społeczeństwa uważa, że nie robi wystarczająco dużo, aby jej przeciwdziałać. Jako obszary do poprawy respondenci wskazali na:

- ograniczenie spożycia cukru/słodyczy (38 proc.),

- zwiększenie częstotliwości szczotkowania zębów (27 proc.),

- rozszerzenie zakresu higieny jamy ustnej o nitkowanie, płukanie oraz fluoryzację (27 proc.),

- zwiększenie częstotliwość wizyt kontrolnych u stomatologa (23 proc.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH