PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Autonomia stomatologów odchodzi?

ms
25-10-2017, 09:52
Autonomia stomatologów odchodzi? Co z autonomią stomatologów? (foto: pixabay)
- Po  ponad ośmiu latach istnienia witryny „Autonomia Stomatologów” przyszedł czas na decyzję o zaprzestaniu jej aktualizowania – informuje jej autor Andrzej Cisło, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i przewodniczący KS WIL.

To miejsce – niekiedy jedyne, w którym lekarze dentyści mogli przeczytać informacje o zmianach ich czekających, z reguły opatrzone pogłębionymi komentarzami dotyczącymi tych zmian. To zła informacja dla tych wszystkich, którzy „chcieliby wiedzieć”.

Jakie są motywy decyzji podjętej przez Andrzeja Cisłę? Tak to widzi autor „Autonomii Stomatologów”.

W żadnym razie nie skreślam żadnego słowa z tego, co napisałem.

Brak zależnej od nas samych struktury samorządowej kosztowało nas sporo, a  ostateczny , sumaryczny rachunek kosztów niestety wydaje się trudny do przewidzenia.
Powód główny decyzji to narastająca świadomość , że uczciwe i rzetelne  komentowanie nadchodzących wydarzeń musiałoby wyjść poza  nawet pogłębioną diagnozę i zapewne musiałoby pójść w kierunku wskazania czasem grup, czasem osób mających w utrzymywaniu obecnego stanu wyraźny interes. 
 
Zakres obszarów naszego życia zawodowego dotkniętych skutkami braku autonomii poszerza się niestety. Prawdę powiedziawszy, (oczywiście pomijam tu sam rozwój stomatologii) trudno wskazać jeden  należycie poukładany obszar z tych, którymi winien zajmować się samorząd. I Nie da się dalej opisywać tego stanu rzeczy i propozycji zmian, kiedy próbom zmian stawia się taką tamę. Diagnoza dla diagnozy?- trochę mało produktywne. 
Nie porzucam dzieła bynajmniej z powodu poczucia osamotnienia, czy niezrozumienia- wręcz przeciwnie: myślę, że wśród moich Czytelników teza o konieczności zmian jest wyjątkowo dobrze ugruntowana.

Spośród ponad 3 tysięcy artykułów na tej stronie tylko znikoma ich część dotyczyła autonomii wyborów i struktur stomatologicznych w samorządzie. Zdecydowana większość to komentarze dotyczące legislacji, orzecznictwa, świadczeń publicznych ,zauważanych prób traktowania świata lekarskiego z pozycji siły- tak rozumiałem tę misję: częsta i rzetelna informacja, a poprzez pryzmat przedstawianych faktów wskazywanie na skutki braku elementarnej samodzielności.

O dobry samorząd warto się bić. Zadaniem korporacji zawodowej, zorganizowanej czy to w formie stowarzyszenia, związku, gildii czy obowiązkowej izby nie jest przekonywanie jak biedni i pokrzywdzeni jesteśmy. Nasza grupa zawodowa to ludzie z pewnością ponadprzeciętnie pracowici i zaradni. Zadaniem organów korporacji jest natomiast dbać o symetrię praw. O to, aby obowiązujące prawo, lub choćby praktyka jego opacznego stosowania nie  naruszały słusznych praw członków tej grupy. Z tym bowiem mało kto w pojedynkę sobie poradzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Andrzej Cisło   Autonomia Stomatologów  

POLECAMY W SERWISACH