PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Autonomia dentystów w formule déjà vu

ms
25-07-2016, 10:55
Autonomia dentystów w formule déjà vu Co z samorządem lekarzy dentystów (foto: pixabay)
Chcemy przeciwdziałać zagrożeniom w wykonywaniu zawodu lekarza stomatologa, staniemy się skuteczniejsi, jeżeli będziemy reprezentować samorząd stomatologiczny, który posiada autonomię. Te słowa liczą sobie kilkanaście lat.

Właśnie minęło dwanaście lat od chwili, gdy lek. dent. Andrzej Baszkowski w Gazecie Lekarskiej precyzyjnie formułował myśli (nr 6/161, czerwiec 2004). Autor artykułu stawiał wówczas szereg pytań, które – jak się zdaje – wciąż są podnoszone.

Oto kilka z sygnalizowanych dwanaście lat temu wątpliwości:

Dlaczego nasze zdanie nie jest brane pod uwagę?

Dlaczego lekarze medycyny, nasi koledzy i sąsiedzi na posiedzeniach różnych izbowych gremiów, nawet ci, których szanujemy za zwykle wyważone opinie i klasę wypowiedzi, czują się w obowiązku oponować? I w dodatku pouczać nas jacy to jesteśmy nierozważni, żeby nie powiedzieć – niepoważni?

Czy chcą doprowadzić do tego, że stomatolodzy zrzeszą się w innych ośrodkach samorządowych?

I nie będzie to NRL, ani w ogóle izba lekarska? Nie jest to straszenie, tylko świadomość nastrojów wśród kolegów...

Czyż sam fakt, że stomatolodzy domagają się samodzielności, a lekarze zastanawiają się czy zgodzić się na nią, czy nie, nie jest dostatecznym dowodem na to, że ta autonomia jest potrzebna ?

Co powiedzieliby sami lekarze, gdyby znaleźli się w sytuacji analogicznej, a więc w mniejszości i gdyby inna grupa zawodowa blokowała ich sprawy m.in. dlatego, że ma większość?

Unia Europejska zaleca, żeby samorząd lekarzy dentystów był samodzielny. Dlaczego w Polsce tak być nie może?

Przypomnijmy, że po odwołaniu Agnieszki Ruchały - Tyszler z funkcji wiceprezesa NRL i przewodniczącej Komisji Stomatologicznej NRL, Andrzej Baszkowski przejął zadania KS NRL, wynikające z uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej z 12 lutego 2010 r. w sprawie składu, zasad działania i zadań Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej.

infoDENT24.pl jest miejscem, w którym każdy może zaprezentować merytoryczną: opinię, zdanie, polemikę w sprawie usytuowania reprezentacji stomatologów w samorządzie lekarzy i lekarzy dentystów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH