PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Antybiotyk ze zniżką bez antybiogramu Ministerstwo Zdrowia uległo naciskom lekarzy

10-10-2012, 18:07
Antybiotykoterapia bez wymazu (foto: infoDENT24.pl)
Antybiotykoterapia bez wymazu (foto: infoDENT24.pl)
Resort zdrowia przychylił się do żądań lekarzy i stwierdził, że w większości przypadków antybiotykoterapia nie musi być poprzedzona specjalnym badaniem atybiogramowym. Dotychczas urzędnicy twierdzili, że taka konieczność istnieje.

Co prawda informacja taka nie zelektryzuje lekarzy dentystów, ale może zainteresować każdego medyka, który zawarł umowę na wystawianie recept pro auctore i pro familia.

Ordynacja refundowanego antybiotyku może mieć charakter empiryczny wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia i dodaje, że wykonanie antybiogramu w zdecydowanej większości przypadków nie jest warunkiem koniecznym do zaordynowania refundowanego antybiotyku.

Nie zawsze jednak tak było. Wcześniejsze resortowe zalecenia obligowały lekarzy do tego, aby ci przed antybiotykoterapią wykonali tzw. antybiogram (wymaz i posiew), wykazujący działanie antybiotyku na bakterię. Badanie to miało potwierdzić, że lekarz prawidłowo zdiagnozował chorobę i zasadnie przepisał antybiotyk.

Urzędnicy nie zwracali uwagi na fakt, że na wynik badania trzeba czekać kilka dni, a bardzo często antybiotyk musi być podany natychmiast. Jednak wówczas przepisanie go ze zniżką, bez wykonania antybiogramu, groziłoby karą finansową nałożoną przez NFZ. Takiej kary już nie będzie, bo Ministerstwo Zdrowia odstąpiło od wcześniej zalecanych wskazań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   antybiotykoterapia   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH