PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Anna Lella: Wolny rynek nie zwalnia nikogo z bycia lekarzem

20-03-2013, 00:20
Anna Lella: Wolny rynek nie zwalnia nikogo z bycia lekarzem (fot. archiwum prywatne)
Anna Lella: Wolny rynek nie zwalnia nikogo z bycia lekarzem (fot. archiwum prywatne)
Obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej to okazja do przeglądu najważniejszych problemów stomatologów na krajowym podwórku. Jest ich niemało, ale w rozmowie z lek. dent. Anną Lellą, wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, szefową Komisji Stomatologicznej NRL i jednocześnie sekretarzem ERO-FDI, postanowiliśmy poruszyć tylko te najważniejsze. 

Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Wydaje się, że dentyści zrozumieli, że wiele problemów zdrowotnych jest ściśle powiązanych z chorobami jamy ustnej. Czy lekarze innych specjalności, poza kardiologami, którzy współpracują od lat, dają się przekonywać do tej tezy?

Lek. dent. Anna Lella: Lekarze dentyści wiedzieli to zawsze, choć każdą wiedzę należy aktualizować, wciąż odkrywamy nowe zagadnienia, nowe dowody naukowe. Właśnie Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej ma służyć poprawie świadomości o znaczeniu zdrowia jamy ustnej, nie tylko pacjentów ale też  m.in.  lekarzy innych specjalności.

infoDENT24.pl: Nie ma szans na poprawę stanu zdrowia Polaków, szczególnie tych najmłodszych, bez prawidłowej profilaktyki. Widzimy tymczasem, że Agencja Oceny Technologii Medycznych coraz częściej odrzuca pomysły samorządowców, którzy, za co im chwała, chcą coś zrobić. Jak zaradzić temu problemowi? Może samorządy powinny aktywniej korzystać z pomocy dentystów, a może z wiedzy Okręgowych Izb Lekarskich, Komisji Stomatologicznych?

Anna Lella: Specjalistami w zakresie profilaktyki są właśnie stomatolodzy, mają wiedzę i kompetencje i warto skorzystać z ich doświadczenia. Izba lekarska jest otwarta na dyskusje, służy wiedzą i doświadczeniem swoich członków, wszystko zależy od determinacji władz regionalnych.

infoDENT24.pl: Jak na hasło zdrowie jamy ustnej reaguje Ministerstwo Zdrowia?

Anna Lella: W ubiegłym roku np. współpracowaliśmy z Ministerstwem Zdrowia przy organizacji konferencji na ten temat. Choć oczywiście nasze oczekiwania są większe. Podczas rozmów z reprezentantami resortu zdrowia zwykle spotykamy się ze zrozumieniem ale niestety nie idą za tym działania.

infoDENT24.pl: A co z samymi dentystami, czy w wirze wolnorynkowej pogoni za sukcesem, jest jeszcze czas na edukację, profilaktykę, promocję?

Anna Lella: Wielu lekarzy dentystów wypełnia obowiązek doskonalenia zawodowego i poświęca wiele czasu na edukację. Praca wolnorynkowa nie zwalnia nikogo z bycia lekarzem. Każdy lekarz dentysta wie, że jego rolą jest głównie zapobiegać, a następnie leczyć. Wydaje się, że marzeniem każdego lekarza dentysty jest, aby nie zajmować się tylko działaniami naprawczymi. Do tego marzenia potrzebna jest jednak więź z pacjentami i umiejętność pozyskania pacjenta na całe pokolenia. Wtedy dopiero możemy mówić o profilaktyce stosowanej u każdego lekarza dentysty.

infoDENT24.pl: Czy nie ma Pani wrażenia, że aktualna promocja zdrowia jamy ustnej została zdominowana przez implantologów, którzy za pomocą sprawnych agencji PR, reklamują pod przykrywką profilaktyki stomatologicznej, medycynę estetyczną. Czasami można odnieść wrażenie, że pomylono etapy i zapomniano o pracy u podstaw.

POLECAMY W SERWISACH