PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Anna Lella prezydent ERO: określajmy standardy, bo w przeciwnym przypadku ktoś to zrobi za nas (cz. I)

Mirosław Stańczyk
30-05-2016, 07:27
Anna Lella prezydent ERO: określajmy standardy, bo w przeciwnym przypadku ktoś to zrobi za nas (cz. I) Dr Anna Lella, prezydent ERO FDI (foto: Magdalena Szumska / Medical Maestro)
O biznesowym aspekcie zawodu lekarza dentysty, o stomatologii opartej na dowodach naukowych, o podyplomowym kształceniu - na pytania infoDENT24.pl czym i dlaczego powinna zajmować się ERO odpowiada dr Anna Lella, prezydent ERO - pierwsza Polka i pierwsza kobieta na tym stanowisku.

Przed udzieleniem odpowiedzi na pytania dr Anna Lella zastrzega:

Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: Czy dentysta powinien pracować dla biznesmena spoza zawodu?
Dr Anna Lella, prezydent ERO: W mojej ocenie najbardziej optymalną formą wykonywania zawodu lekarza dentysty jest indywidualna, ewentualnie grupowa praktyka lekarsko - dentystyczna, czyli sytuacja, gdy lekarz dentysta sam odpowiada za „swój gabinet” – zarówno pod kątem zawodowym, jak i pod względem gospodarczym. Sama w ten sposób pracuję i zachęcam do tego wszystkie koleżanki i kolegów, chociaż zdaję sobie sprawę, że niektórzy nie chcą, nie mogą, a może nie bardzo potrafią zajmować się także finansowo - gospodarczą stroną swojej działalności i jest dla nich wygodniej wykonywać zawód w podmiocie prowadzonym przez kogoś  innego.

Z drugiej strony w wielu krajach dostrzegamy, że coraz częściej przedsiębiorcy „z zewnątrz” inwestują w ochronę zdrowia, zakładając placówki stomatologiczne, czasem tworzą nawet tak zwane sieci, w których zatrudniają wykwalifikowanych stomatologów oraz pozostały fachowy personel. To oczywiście rodzi czasem obawy, czy względy ekonomiczne przedsiębiorcy w takich podmiotach nie będą przeważać nad względami medycznymi i nie będą wpływać na bezpieczeństwo pacjenta.

O tym dyskutujemy na zebraniach ERO, a w szczególności zajmuje się tym jedna z grup roboczych. Można dyskutować nad ewentualnymi ograniczeniami w zakresie prawa do zakładania placówek ochrony zdrowia przez takich przedsiębiorców, siłą rzeczy nastawionych przecież na osiąganie zysku, w niektórych państwach tak się dzieje. Nie wykluczam, że pewne tego rodzaju ograniczenia byłyby zasadne, choć jest to sprawa bardzo skomplikowana m.in. pod względem prawnym.

Tak czy inaczej, uważam, że dbałość o bezpieczeństwo pacjenta poprzez podejmowanie takich działań leczniczych, jakie są dla niego najlepsze ze wskazań medycznych, a nie ekonomicznych, jest przede wszystkim obowiązkiem nas lekarzy dentystów – bez względu na to, czy pracujemy na „swoim", czy jesteśmy zatrudnieni przez kogoś innego. Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek zachować niezależność zawodową i powinniśmy do tego dążyć – choć w codziennym życiu zawodowym może to być trudne. To m.in. podkreśla przyjęte w 2015 r. stanowisko ERO.

infoDENT24.pl: Podyplomowe kształcenie dentystów wystandaryzowane?
Anna Lella: Kształcenie podyplomowe lekarzy dentystów to jedna ze spraw, co do których można stwierdzić, że występują daleko idące różnice pomiędzy państwami naszego regionu. W niektórych państwach system doskonalenia zawodowego jest uregulowanym prawnie obowiązkiem, z którego lekarze dentyści są „rozliczani” przez odpowiednie instytucje, a jednocześnie przepisy określają wymogi, jakie należy spełniać, organizując szkolenia dla lekarzy.

SŁOWA KLUCZOWE
zawód_dentysty   Anna Lella   ERO-FDI  

POLECAMY W SERWISACH