• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Anna Lella, prezydent ERO FDI: jednym głosem w sprawie kształcenia lekarzy dentystów

ms
16-08-2017, 08:52
Anna Lella, prezydent ERO FDI: jednym głosem w sprawie kształcenia lekarzy dentystów Dr Anna Lella, prezydent ERO FDI (foto: Magdalena Szumska/Medical Maestro)
- Będziemy jako ERO FDI promować projekt stanowiska w sprawie kształcenia lekarzy dentystów, który podkreśla, że jest potrzeba poszerzenia wiedzy medycznej - zarówno w ramach studiów, jak i podyplomowego doskonalenia zawodowego - zapewniła w rozmowie z infoDENT24.pl dr Anna Lella, prezydent ERO FDI.

Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: Czy w ponad rocznym sprawowaniu funkcji prezydenta ERO FDI zdarzały się okazje, aby z westchnieniem ulgi powiedzieć sobie „udało się – zamierzenia zostały zrealizowane”?
Dr Anna Lella, prezydent ERO FDI: Rok 2016 był zdominowany organizacją Kongresu FDI w Polsce, gdy po raz pierwszy w naszym kraju gościliśmy stomatologów z całego świata. Oczywiście my jako organizatorzy krajowi włożyliśmy w to spory wysiłek i poświęcaliśmy temu naprawdę dużo czasu. Jednocześnie także organizacje członkowskie ERO znacząco nam pomagały – przede wszystkim w promocji tego wydarzenia. Wszystko udało się zorganizować jak należy - po dziś dzień Kongres w Poznaniu jest wysoko oceniany, o czym dowiaduję się przy różnego rodzaju spotkaniach i kontaktach międzynarodowych. Dla mnie duże znaczenie miało to, iż pierwsza sesja Plenarna ERO-FDI pod moim przewodnictwem odbyła się w Polsce – to było duże przeżycie.

Po Kongresie poznańskim zajmowaliśmy się także przygotowaniami kolejnych spotkań: sesji plenarnej ERO w Genewie, kilkoma spotkaniami grup roboczych ERO, spotkaniami zarządu ERO (m.in. w lipcu tego roku po raz kolejny zarząd ERO spotkał się w Warszawie). Podejmowaliśmy także działania związane z zacieśnianiem współpracy z FDI – zarówno z zarządem, jak i biurem.

Odnośnie prac merytorycznych trzeba na wstępie podkreślić, że trudno w okresie jednego roku mówić o tym, iż jakieś nowe zamierzenia udało się w pełni zrealizować. ERO, pod moim przewodnictwem, z jednej strony kontynuuje prace rozpoczęte wcześniej, a z drugiej strony podejmuje nowe zagadnienia istotne w danym momencie dla naszego zawodu, np.: opieka stomatologiczna w Europie w kontekście starzejącego się społeczeństwa, rozwijanie programu edukacyjnego adresowanego głównie do lekarzy z państw Europy Wschodniej.

Takie organizacje jak ERO, zrzeszające krajowe izby i stowarzyszenia lekarsko-dentystyczne z bardzo wielu państw realizują prace w sposób wymagający czasu. Stanowiska głosuje się podczas sesji plenarnych , a te odbywają się dwa razy w roku. Przyjmowane uchwały czy stanowiska są efektem prac wielu osób, zwykle działających w ramach grup roboczych, które zbierają dane i informacje o sytuacji w poszczególnych państwach, a potem przychodzi czas na analizę tych informacji oraz wypracowanie stanowiska, które znajdzie szeroką akceptację. To, jak wskazałam, wymaga czasu.

Pamiętajmy także, że przedstawiciele organizacji krajowych, uczestniczący w pracach ERO-FDI czy innych tego rodzaju organizacjach międzynarodowych, to aktywni zawodowo lekarze - siłą rzeczy nie są w stanie zajmować się w pełnym wymiarze czasu sprawami, nad którymi pracuje np. ERO.

SŁOWA KLUCZOWE
Anna Lella   ERO-FDI   ekspert_infodent24pl  

POLECAMY W SERWISACH