PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Anna Lella (NRL): Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej ma pomóc w kształtowaniu postaw prozdrowotnych

Mirosław Stańczyk
20-03-2014, 07:44
Anna Lella (NRL): Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej ma pomóc w kształtowaniu postaw prozdrowotnych Anna Lella (NRL): ŚDZJU ma pomóc w kształtowaniu postaw prozdrowotnych (źródło: NIL)
- Stomatolodzy w praktykach lekarskich podejmują działania wobec pacjentów, którzy się do nich zgłoszą. Tym pacjentom możemy pomóc, zarówno w leczeniu, jak i w kształtowaniu postaw prozdrowotnych. Większym problemem jest, że wciąż wielu Polaków nie odwiedza gabinetu dentystycznego nawet raz na rok. Między innymi temu służy ŚDZJU - ma zachęcić do myślenia o tych potrzebach - mówi infoDENT24.pl lek. dent. Anna Lella, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, szefowa Komisji Stomatologicznej NRL.

Mirosław Stańczyk, infoDENT24.pl: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (ŚDZJU) to w Polsce okazja do niekończących się narzekań. Jedyne zdanie na „tak" to, że już gorzej być nie może? Tymczasem w tym dniu przesłaniem FDI jest „cieszmy się zdrowym uśmiechem". Czy w polskiej rzeczywistości są powody, aby się szeroko uśmiechnąć?

Anna Lella, wiceprezes NRL, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL: ŚDZJU ustanowiony został w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia zdrowia jamy ustnej oraz przekonania społeczeństwa, że nie chodzi tylko o wrażenia estetyczne, a więc o piękne zęby i uśmiech, ale przede wszystkim o dobrostan, zdrowie w ogólnym znaczeniu tego słowa. Więc hasło Światowej Federacji Stomatologicznej FDI "Cieszmy się zdrowym uśmiechem" jest bardzo trafne.

infoDENT24.pl: FDI stawia na profilaktykę. W Polsce po wycofaniu lekarza dentysty ze szkół pozostały programy edukacyjne realizowane przez gabinety dentystyczne we własnym zakresie i na własny koszt, czasami przy wsparciu firm kosmetycznych, czy ta droga zaprowadzi do celu?

Anna Lella: W Polsce niestety brakuje programów profilaktycznych z zakresu stomatologii. Działania profilaktyczne to inwestycja w przyszłość, w zdrowie, nie tylko jamy ustnej ale w zdrowie w ogóle. Działania promocyjne mogą i powinny być prowadzone nie tylko przez stomatologów, wręcz mówi się, że lekarze dentyści przegrali walkę z chorobą próchnicową, bo zmagali się z nią samotnie. Dlatego takie apele do innych środowisk np. lekarzy rodzinnych czy pediatrów aby wsparli nasze działania edukacyjne mają sens, w ten sposób można dotrzeć do jak najszerszej liczby pacjentów. Również wychowawcy w przedszkolach czy potem w szkołach mogą i powinni włączyć się w działania związane z promocją zdrowia. Dobrze prowadzoną edukacją prozdrowotną mają szanse dotrzeć do licznych odbiorców.

Z okazji ŚDZJU organizowaliśmy konferencje, ukazywały się publikacje. Niejednokrotnie mówiliśmy jak wielki wpływ mają schorzenia jamy ustnej na zdrowie ogólne, na choroby układowe, jak wiele jama ustna może lekarzowi powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, jaką rolę może odegrać lekarz dentysta jako lekarz pierwszego kontaktu.

Komisja Stomatologiczna NRL wciąż czyni starania o zwiększenie nakładów na profilaktykę, podejmuje stanowiska w sprawie wzmożenia działań na rzecz edukacji i leczenia dzieci i młodzieży. Środowisko lekarskie aktywnie włącza się w edukację społeczeństwa i lekarzy w przekonaniu, tłumacząc że stan zdrowia jamy ustnej znacząco wpływa na ogólny stan zdrowia pacjentów.

POLECAMY W SERWISACH