• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Anita Pacholec: walczymy o współczynnik korygujący dla dzieci

ŁS
25-05-2015, 08:06
Anita Pacholec: walczymy o współczynnik korygujący dla dzieci lek. dent. Anita Pacholec, przewodnicząca Zespołu ds. NFZ Komisji Stomatologicznej NRL (foto: infoDENT24.pl)
- Duża grupa lekarzy dentystów chciałaby leczyć dzieci, ale nie robi tego z powodów ekonomicznych. Nie będziemy ustawać w próbach przekonania Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, aby wprowadziła tzw. współczynnik korygujący dla dzieci - mówi lek. dent. Anita Pacholec, przewodnicząca Zespołu ds. NFZ Komisji Stomatologicznej NRL.

W koszyku świadczeń gwarantowanych mamy bardzo dużo świadczeń dla dzieci i w zasadzie jest on wystarczający. Problem leży w dotarciu do świadomości rodziców oraz w zachęcie stomatologów do tego, żeby chcieli dzieci przyjmować.

Wiadomo, że wizyty maluchów trwają dłużej i są trudniejsze do przeprowadzenia. Bywa, że lekarz dentysta musi poświęcić 20 - 30 minut tylko na to, aby dziecko otworzyło usta. To z punktu widzenia ekonomii prowadzenia gabinetu - jest nieopłacalne. Stąd nasze apele do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o wprowadzenie tzw. współczynnika korygującego dla dzieci. Chcemy, aby procedury wykonywane u maluchów były wyceniane wyżej niż leczenie dorosłych. To jeden ze sposobów, aby zachęcić stomatologów do poświęcania czasu, cierpliwości i empatii.

Niestety opór materii w tej kwestii jest dość duży. AOTMiT nie przewiduje, aby w tym roku miał nastąpić audyt wyceny procedur z zakresu stomatologii dziecięcej, mimo to nie ustajemy w apelach. Być może uda nam się to w 2016 r.

Oczywiście finansowanie opieki stomatologicznej dla dzieci musi być wspierane również spoza środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeżeli chcielibyśmy to zrobić w ramach Funduszu, nie starczyłoby środków na leczenie innych pacjentów. Ludzie nie zdają sobie sprawy, ile państwo przeznacza na leczenie jednego pacjenta w Polsce (niespełna 50 zł - przyp. red.). Gdyby wiedzieli, już dawno protestowaliby pod Sejmem.

Fundusze to jedno, ale potrzebne jest również wsparcie w zakresie edukacji czy profilaktyki. Opieka stomatologiczna to nie same procedury. To również świadomość rodziców, opiekunów, nauczycieli, psychologów. Potrzebny jest dobry, spójny rządowy program, łączący wszystkie elementy, które składają się na opiekę dentystyczną dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH