PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Anita Pacholec: prezes NRL pozbawił nas możliwości działania

ms
04-08-2016, 08:04
Anita Pacholec: prezes NRL pozbawił nas możliwości działania lek. dent. Anita Pacholec, przewodnicząca Zespołu ds. NFZ Komisji Stomatologicznej NRL (foto: infoDENT24.pl)
Na treść wywiadu, jaki prezes NRL Maciej Hamankiewicz udzielił redakcji infoDENT24.pl ostro zareagowała Anita Pacholec, przewodnicząca Zespołu KS NRL do współpracy z NFZ i MZ.

Jedno z pytań, jakie infoDENT24.pl zadał Maciejowi Hamankiewiczowi (treść wywiadu tutaj) dotyczyło braku efektu działań samorządu lekarzy, które były podejmowane, aby zahamować spadający procentowy udział nakładów na stomatologię w budżecie NFZ.

infoDENT24.pl: Apele NRL przypominają w tym względzie walkę głowy ze ścianą. Czy jest sens uderzać w mur tak zapamiętale? 
Maciej Hamankiewicz: Można robić coś lub nic nie robić. W ubiegłym roku lekarze dentyści nie przejawiali szczególnej determinacji w tym względzie. Po części to efekt wytworzenia się układu, w ramach którego niektórzy lekarze dentyści działający w samorządzie, pomijając Naczelną Radę Lekarską, dążyli do bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia lub NFZ. Cóż, budowanie nieformalnych szlaków komunikacji, poza strukturą samorządu lekarzy i lekarzy dentystów, nie przyniosło pożądanych efektów. Z miesiąca na miesiąc w szeregach Prezydium NRL rosło przekonanie, że trzeba coś z tym zrobić dla dobra spraw lekarzy dentystów.

- Słowa te, wypowiedziane przez Prezesa NRL, dotyczą mnie osobiście – pisze w liście do redakcji infoDENT24.pl Anita Pacholec, przewodnicząca Zespołu KS NRL do współpracy z NFZ i MZ, która w ostatnich dwóch latach była za te działania odpowiedzialna.

List Anity Pacholec oraz sprawozdanie Zespołu KS NRL publikujemy w całości.
"Słowa te są tak kłamliwe, że nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które by w sposób odpowiednio obelżywy opisały skalę tego zjawiska.

Przedstawiam moje sprawozdanie, o które, w trybie pilnym, wystąpił do mnie Prezes Maciej Hamankiewicz przed spotkaniem 29 sierpnia 2016 r., a które w ogóle zostało później pominięte.

Widać w nim ile działań zostało w tym czasie podjęte.

Znamienną datą jest lipiec 2015 r. Wtedy to został napisany list otwarty do ówczesnego ministra zdrowia prof. Mariana Zembali w sprawie fatalnego finansowania opieki stomatologicznej.

Z uwagi na fakt, że list ten był niepochlebny dla ministra zdrowia, przyjaciela Prezesa Macieja Hamankiewicza (przyjaźń tę wyartykułował podczas ostatniego Nadzwyczajnego Zjazdu Lekarzy), został przez prezesa wstrzymany.

Jak można prześledzić, od tego czasu wszelkie nasze pisma kierowane są do prezesa NRL, Prezydium NRL, lub Rady NIL.

Na wyraźne polecenie Prezesa NRL, Komisja Stomatologiczna została pozbawiona prawa wysłania jakiegokolwiek pisma na zewnątrz. Prośby o wystąpienie do MZ i Prezesa NFZ o spotkanie - pozostały bez odpowiedzi i bez podjętych w tym kierunku działań.

Jeżeli zamyka się kogoś w pokoju na klucz, to jakim trzeba być obłudnikiem, by  mieć  do niego pretensję, że nie wychodzi z psem na spacer".

Anita Pacholec

Uwaga: Ramowe sprawozdanie z działalność Zespołu Ks NRL  odpowiedzialnego za kontakty z MZ i NFZ

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH