PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Anita Pacholec: czyżby samorząd lekarzy był zadowolony z nakładów na stomatologię?

ms
19-07-2016, 07:33
Anita Pacholec: czyżby samorząd lekarzy był zadowolony z nakładów na stomatologię? lek. dent. Anita Pacholec, przewodnicząca Zespołu ds. NFZ Komisji Stomatologicznej NRL (foto: infoDENT24.pl)
- Wygląda tak jakby samorząd - NIL do proponowanego budżetu nie mieli żadnych zastrzeżeń. W zasadzie można o to obwiniać NIL  i zarzucić  bierność w tym zakresie – ocenia Anita Pacholec, przewodnicząca Zespołu KS NRL do współpracy z NFZ.

Anita Pacholec, w wypowiedzi dla infoDENT24.pl, skomentowała analizę przyszłorocznego budżetu NFZ, dokonaną przez dr n. med. Agnieszkę Ruchałę – Tyszler.

Prezentujemy opinię Anity Pacholec.

Niestety po raz kolejny mamy taką samą sytuację jak co roku.

Zapewnienia poszczególnych opcji politycznych, że sprawią, aby finansowanie stomatologii się poprawiło pozostaje tylko w sferze ulotnych słów.

W zeszłym roku, po pojawieniu się projektu budżetu NFZ na rok 2016  KS NRL wystosowała pismo do ówczesnego ministra zdrowia w formie listu otwartego, gdzie zawarła swoje zdanie.

Niestety pismo to zostało przez prezesa Macieja Hamankiewicza wstrzymane i nie zostało do ministra wysłane.

Równocześnie żadne działania ze strony NIL nie zostały podjęte. Wyglądało tak jakby samorząd - NIL do proponowanego budżetu nie mieli żadnych zastrzeżeń. W zasadzie można o to obwiniać NIL  i zarzucić  bierność w tym zakresie.

A oto dwa fragmenty pisma KS NRL.

"Zupełnie bowiem nietrafionym i rodzącym wrażenie działań pozorowanych jest pomysł powierzenia zadania poprawy opieki nad dziećmi samorządom lokalnym.

Nie sposób także pogodzić deklarowanej troski o stan zdrowia jamy ustnej Polaków z obrazem, jaki wynika z analizy środków przeznaczanych przez lata na świadczenia stomatologiczne.

Systematyczny, od kilku lat, spadek  nakładów na lecznictwo stomatologiczne (w ujęciu kilkuletnim) w wartościach bezwzględnych (nakłady w złotych) w zestawieniu z rozmiarem:
• składanej inflacji;
• obecnych zwiększonych obowiązków placówek (wymagania sanitarne, obsługa pakietu kolejkowego);
• przyszłych obowiązków (np. wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej)

może budzić zrozumiały protest."

"Wymowne jest też  porównanie procentowego udziału lecznictwa stomatologicznego w ogólnym budżecie świadczeń NFZ.

W planie finansowym na 2008 r. udział ten projektowano na poziomie 4,2 proc., następnie udział ten spadał, aby w 2016 r. osiągnąć planowany dramatycznie niski poziom  2,5 proc.

Różnica w wartościach bezwzględnych pomiędzy wartościami procentowego udziału to przy planowanym budżecie NFZ na 2016 r. prawie 1 mld zł.

W założeniach reformy służby zdrowia, w czasie jej tworzenia, budżet przeznaczony na leczenie stomatologiczne w Polsce  miał się kształtować na poziomie 5 proc. wydatków na  świadczenia zdrowotne. Decyzja ta była efektem przeprowadzonych analiz i ustaleń co do konieczności takiego finansowania, aby zapewnić społeczeństwu świadczenia stomatologiczne na poziomie wymaganym do utrzymania minimalnego stanu zdrowotnego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH