PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Andrzej Dulian vs. tygodnik Wprost – ciąg dalszy na sali rozpraw

szaft
26-05-2014, 08:09
Andrzej Dulian vs. tygodnik Wprost – ciąg dalszy na sali rozpraw Andrzej Dulian vs. Tygodnik Wprost – ciąg dalszy na sali rozpraw. Na zdjęciu Andrzej Dulian (źródło: archiwum prywatne)
9 lipca w sądzie Okręgowym w Warszawie obędzie się przesłuchanie świadków z powództwa Andrzeja Duliana, szefa Izby Gospodarczej Techników Dentystycznych, przeciwko redakcji tygodnika „Wprost” o ochronę dóbr osobistych. To ciąg dalszy sporu o publikację „Kogo stać na zdrowe zęby”, w której padły m.in. oskarżenia, iż to lekarze dentyści są winni wysokim cenom za usługi stomatologiczne, że żerują na nieszczęściu pacjentów i są pośrednikami pomiędzy pacjentem a technikiem dentystycznym.

Andrzej Dulian, któremu przypisano mocne słowa pod adresem lekarzy dentystów zażądał sprostowania od redakcji tygodnika „Wprost" kilka tygodni po publikacji artykułu w numerze 15/2013. W materiale, słowami Andrzeja Duliana, stomatologom przypisano między innymi winę za drożyznę w gabinetach. W tekście można było także przeczytać, jak to na milionach bezzębnych Polaków, którzy jednak muszą czymś gryźć, pożywiają się lekarze.

- Cytowana rzekoma wypowiedź i kontekst w jakim została użyta nie oddają sensu rzeczywistym stwierdzeniom, jakie z mojej strony zostały wypowiedziane w trakcie rozmowy z artykułem. Moim zamysłem było zwrócenie uwagi na problem dostępności usług dentystycznych w Polsce, a nie stawianie środowiska lekarzy dentystów w złym świetle - przekonywał Andrzej Dulian w piśmie do „Wprost".

Szef IGTD odciął się również od wypowiedzi anonimowych techników, których w tekście było bez liku.

- Moja wypowiedź nie dotyczyła krytyki odnośnie nadmiernej wysokości opłat jakie lekarz dentysta pobiera za usługę protetyczną z wykorzystaniem wyrobów protetycznych wyprodukowanych przez technika dentystycznego, a jedynie stwierdzeniem, że opłaty te z roku na rok są coraz wyższe, na co wpływ ma również ogólny poziom cen, cena materiałów stomatologicznych jakie są wykorzystywane w protetyce, koszty podnoszenia kwalifikacji jak i wiele innych związanych z dostosowaniem funkcjonowania usług medycznych do coraz bardziej rygorystycznych wymogów i standardów. Na taki kontekst wskazuje dalsze stwierdzenie autora tekstu, że ile byśmy nie narzekali na cenę usług stomatologicznych w Polsce, to i tak lekarze za wizytę nie biorą tyle ile w innych krajach UE. Co prawda, nie użyłem sformułowań, jakimi posłużył się autor artykułu, jednakże zgadzam się z sensem tej części wypowiedzi - przekonywał Andrzej Dulian.

Całe stanowisko prezesa IGTD w sprawie publikacji „Wprost" można przeczytać tutaj

Interweniowała NRL

Tuż po publikacji Andrzej Dulian skierował pismo do Naczelnej Rady Lekarskiej, w którym poinformował o fakcie manipulacji dziennikarskiej „Wprost". Wielu dentystów komentowało, że to za mało, a dowodem na prawdomówność szefa IGTD miał być jedynie wniosek o sprostowanie przesłany do redakcji tygodnika. Ówczesna wiceprezes NRL, lek. dent. Anna Lella zwróciła się do Andrzeja Duliana o Duliana o przekazanie oficjalnego stanowiska w tej sprawie oraz poinformowanie, i odpowiedź czy podejmuje jakieś działania w celu sprostowania swojej wypowiedzi. Zdaniem NRL, pozwoliłoby to na pełniejsze wyjaśnienie tej bulwersującej środowisko kwestii i zapobiegłoby antagonizowaniu lekarzy i techników.

- Przedstawianie opinii publicznej lekarzy dentystów będących pośrednikami pomiędzy pacjentem a technikiem dentystycznym jest naruszeniem dobrego imienia lekarzy dentystów, a także może świadczyć o niezrozumieniu procesu leczenia stomatologicznego - pisała Anna Lella (czytaj więcej tutaj)

W końcu sprawa trafiła do sądu. O ochronę dóbr osobistych Andrzej Dulian pozwał Sylwestra Latkowskiego (redaktor naczelny) oraz Szymona Krawca i Tomasza Molgę (autorzy tekstu) zatrudnionych w Agencji Wydawniczo-Reklmowej „Wprost" Sp. z o.o. w Warszawie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH