PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Alergia na pastę do zębów

smn
14-06-2016, 11:44
Alergia na pastę do zębów Uczulać może wszystko, także pasta do zębów (fot. pixabay)
W pastach do zębów nie brakuje składników, które mogą wywołać alergię. Tym łatwiej o reakcję alergiczną, że błona śluzowa jamy ustnej jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Nawet mięta czy eukaliptus mogą spowodować pękanie kącików ust, owrzodzenia i obrzęk jamy ustnej.

Niestety, większość z przypadków uczulenia na pastę do zębów jest źle rozpoznana lub w ogóle niewykryta. - Jednym z pierwszych objawów alergii są zaczerwienione kąciki ust. Kolejne symptomy świadczące o uczuleniu to m.in. suche, spierzchnięte wargi, swędzenie skóry wokół ust, wydzielina ropna sącząca się z kącików. Mogą to być także zmiany i owrzodzenia na błonach śluzowych jamy ustnej np. na dziąsłach lub wewnętrznej stronie policzków, a także spuchnięty, obrzęknięty język. Symptomy najczęściej pojawiają się zaraz po użyciu lub kilka godzin po szczotkowaniu - mówi dentystka Dorota Stankowska.

Reakcja alergiczna może występować poza jamą ustną: pokrzywka na policzkach, brodzie, potem szyi i dłoniach, świąd skóry, przekrwienie i łzawienie oczu. W skrajnych przypadkach alergia na składnik pasty do zębów może mieć ostry przebieg – objawiać się problemami z oddychaniem, a nawet wstrząsem anafilaktycznym.

Co uczula?
Fluor, choć ma tak dobroczynne działanie na zęby, bo chroni przed próchnicą, może u niektórych osób powodować bolesne owrzodzenia jamy ustnej, tzw. okołoustne zapalenie skóry, czyli rumień, czerwone, bolesne grudki i łuszczące się wykwity skórne naokoło ust. Łatwo je pomylić ze zmianami trądzikowymi.

Badania naukowe wskazują, że częściej niż fluor przyczyną kłopotów są środki zapachowe i barwniki.
- Jednym z najpowszechniej występujących alergizujących składników jest kokamidopropylobetaina (CAPB), dzięki której pasta się pieni oraz laurylosiarczan sodu (SLS), związek chemiczny, który działa m.in. jak detergent oraz przeciwbakteryjnie. Mogą mieć one działanie podrażniające jamę ustną - mówi Dorota Stankowska.

- Uczulają również substancje smakowe, zwłaszcza cynamon oraz mięta, ale także pokrzywa i rumianek. Olejki eteryczne oraz aromaty w produktach do higieny jamy ustnej to częsty powód reakcji alergicznych. Reakcję uczuleniową mogą powodować np. olejki mięty pieprzowej, drzewa herbacianego, ylang ylang - dodaje ekspert.

Poza tym wśród związków podejrzanych o wywoływanie uczuleń są glikol propylenowy (poprawia konsystencję pasty, zagęszcza ją, ale jednocześnie może szkodzić, gdy zostanie połknięty) i parabeny o działaniu bakteriobójczym. Pacjenci uczuleni na pyłki kwiatowe powinni unikać past z substancjami pochodzenia pszczelego, na przykład pierzgą.

Bywa, że nie wykryta alergia  ciągnie się latami. Szczególnie podatne na uczulenia na pastę do zębów są dzieci. Połykają pastę podczas mycia, a skutkiem tego mogą być problemy żołądkowo-jelitowe, nudności i wymioty.

Dorota Stankowska radzi, by w przypadku alergicznej reakcji zmienić pastę, najlepiej na bezzapachową, nie zawierającą laurylosiarczanu sodu (SLES, Spodium Laurel Sulfate), benzoesanu sodu czy glikolu propylenowego (Propylene Glycol). Alergicy powinni też unikać pasty z miętą. W przypadku trudności testy alergiczne ułatwią wybór bezpiecznego produktu.

Warto sięgnąć po pastę z ksylitolem, który zmienia pH jamy ustnej na zasadowe, oraz pasty bez dodatków ściernych. Nie bez znaczenia są też codzienne nawyki pacjenta, to czy nie połyka pasty, nie zostawia jej w kącikach ust, czy stosuje alkoholowe płyny do płukania ust, smakowe nici dentystyczne i gumy do żucia, które u osoby nadwrażliwej dodatkowo podrażniają błony śluzowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena jamy ustnej   pasty do zębów  

POLECAMY W SERWISACH