PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Akademia Zdrowego Uśmiechu nie odpuszcza

ms
09-12-2017, 08:36
Akademia Zdrowego Uśmiechu nie odpuszcza Akademia Zdrowego Uśmiechu, działająca na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Roman Borczyk
- 99 proc. młodych pacjentów szczotkuje zęby nieprawidłowo, dodatkowo dzieci spożywają dużą ilości cukrów, co w efekcie prowadzi do próchnicy. Chcemy zmienić nie tylko nawyki dzieci, ale i uświadamiać rodziców – tłumaczy lek. med. chir. stom. Roman Borczyk.

Akademia Zdrowego Uśmiechu, działająca na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Roman Borczyk, edukuje oraz monitoruje problem próchnicy wśród dzieci. W ramach projektu przebadano przez ostatnie pięć lat dzieci z 560 przedszkoli.

Jak pokazują statystyki Akademii Zdrowego Uśmiechu, każde dziecko z próchnicą w zębach mlecznych do leczenia zakwalifikowane miało pięć zębów. Wartość ta jest stała na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Niepokojący również jest znaczny odsetek dzieci z próchnicą rozwiniętą w zębach stałych, ponad 1,5 proc. przebadanych dzieci miało tę chorobę. Jeśli stwierdzono próchnicę w zębach stałych, to obejmowała ona średnio dwa zęby, które dopiero się wyrzynają.

- Uważamy, że zmiany jakie powinny zostać wprowadzone, aby polepszyć stan zdrowia jamy ustnej wśród dzieci to profilaktyka przedszkolna i szkolna, obowiązkowe wizyty kontrolne co pół roku oraz obowiązkowe pierwsze wizyty dziecka w gabinecie w wieku 1,5–2 lat. Przestrzeganie takich zasad zmniejszyłoby odsetek próchnicy wśród dzieci - mówi Roman Borczyk.

Akademia Zdrowego Uśmiechu przebadała w ciągu pięciu lat 38,5 tys. przedszkolaków. Wyniki badań, przeprowadzonych w 560 przedszkolach w Polsce, są przerażające. Ponad 58 proc. dzieci ma próchnicę. Problem dotyczy średnio dwóch zębów stałych oraz pięciu zębów mlecznych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH