PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Akademia Zdrowego Uśmiechu: nie ma powodu do optymizmu

ms
10-07-2017, 07:33
Akademia Zdrowego Uśmiechu: nie ma powodu do optymizmu Dzieciństwo z próchnicą (foto: flickr elenaclamenart)
W ciągu ostatnich pięciu lat Akademia Zdrowego Uśmiechu przebadała 38,5 tys. przedszkolaków. Wyniki badań, przeprowadzonych w 560 przedszkolach w Polsce, są przerażające.

Ponad 58 proc. przebadanych dzieci ma próchnicę. Problem dotyczy średnio dwóch zębów stałych oraz pięciu zębów mlecznych. 

Akademia Zdrowego Uśmiechu, działająca na terenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Roman Borczyk, edukuje oraz monitoruje problem próchnicy wśród dzieci. W ramach projektu przebadano przez ostatnie pięć lat 560 przedszkoli. Statystyki pokazują, że praktycznie 6 na 10 dzieci ma próchnicę.

Jak pokazują statystyki Akademii Zdrowego Uśmiechu, każde dziecko z próchnicą w zębach mlecznych do leczenia zakwalifikowane miało pięć zębów. Wartość ta jest stała na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Niepokojący również jest znaczny odsetek dzieci z próchnicą rozwiniętą w zębach stałych, ponad 1,5 proc. przebadanych dzieci miało tę chorobę. Jeśli stwierdzono próchnicę w zębach stałych, to obejmowała ona średnio 2 zęby, które dopiero się wyrzynają.

Lekarze z Kliniki Doktora Borczyka, realizując projekt Akademia Zdrowego Uśmiechu, stwierdzili również wysoki odsetek dzieci z zaawansowaną próchnicą zębów mlecznych ze wskazaniem do ich ekstrakcji: ponad 12,4 proc. dzieci należy do tej grupy. Statystycznie każde z dzieci miało przeznaczonych do usunięcia aż trzy zęby. Oznacza to, że wśród części zweryfikowanych dzieci choroba ta stała się powszechna. Sytuację pogarsza także fakt, że średnio u ponad połowy przebadanych dzieci (57,3  proc.) występują problemy ortodontyczne. W oparciu o diagnostykę Akademii Zdrowego Uśmiechu, specjalnym skanerem 3D, lekarze prognozują, że nawet 80 proc. dzieci kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego.

- Widząc, że próchnica jest problemem społecznym powołaliśmy Akademię Zdrowego Uśmiechu, w ramach której chcieliśmy przebadać jak największą ilość dzieci i zrealizować edukacyjne warsztaty. Uczymy dzieci z przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych, właściwej higieny jamy ustnej oraz zdrowych nawyków żywieniowych. Podczas warsztatów sprawdzamy stan ząbków każdego malucha oraz jeśli rodzice wyrażą na to zgodę, przeprowadzamy fluoryzację - tłumaczy lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej, która patronuje Akademii Zdrowego Uśmiechu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Roman Borczyk  

POLECAMY W SERWISACH