PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Agnieszka Ruchała-Tyszler: w MZ nie ma funduszy na wprowadzenie gabinetów dentystycznych do szkół

Łukasz Sowa
12-11-2014, 07:26
Agnieszka Ruchała-Tyszler: w MZ nie ma funduszy na wprowadzenie gabinetów dentystycznych do szkół Na zdjęciu Agnieszka Ruchała-Tyszler (fot. archiwum prywatne)
- Poprawy opieki stomatologicznej dzieci w Polsce nie załatwi się jedynie poprzez techniczne uruchomienie gabinetów stomatologicznych w szkołach. Rozwiązanie problemu wymaga szerszego podejścia. Oczywiście aspekt finansowy ma tu ogromne znaczenie. Minister Bartosz Arłukowicz na spotkaniu wyraźnie podkreślił, że nie ma na to aktualnie funduszy - mówi w rozmowie z infoDENT24.pl dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL.

Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Bartosz Arłukowicz zaprosił dentystów z KS NRL (30 października), żeby porozmawiać o szkolnej opiece dentystycznej. Pośród ustaleń trudno jednak szukać tych dotyczących szkolnych gabinetów? Czyżby obie strony uznały, że projekt jest zbyt drogi, wymagający ogromnej pracy legislacyjnej, i tym samym - nierealny?

Agnieszka Ruchała-Tyszler: Poprawy opieki stomatologicznej dzieci w Polsce nie załatwi się jedynie poprzez techniczne wprowadzenie gabinetów stomatologicznych do szkół. Rozwiązanie problemu wymaga szerszego podejścia. Oczywiście aspekt finansowy ma tu ogromne znaczenie. Minister Bartosz Arłukowicz na spotkaniu wyraźnie podkreślił, że nie ma na to aktualnie funduszy. Zaznaczył, że celem spotkania jest ukształtowanie modelu zmian systemowych, które doprowadzą do poprawy zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku szkolnym.
W mojej ocenie, najważniejszą potrzebą jest zmiana podejścia społecznego do dbania o stan uzębienia, bo edukacja w tym zakresie jest niewystarczająca. Wykształcenie takiej potrzeby u najmłodszych nie będzie „załatwione" tylko poprzez gabinet stomatologiczny. Pamiętajmy , że opieka nad dzieckiem, w tym jego stanem zdrowia należy do rodzica. To on musi mieć świadomość potrzeby zgłoszenia się na wizytę do lekarza dentysty. A skąd ma nabyć tę wiedzę? Albo poprzez edukacje szkolną/gimnazjalną, albo od np. swojego lekarza rodzinnego/pediatry czy ginekologa. Kolejny problem to wyrażenie zgody na leczenie dziecka bez obecności rodzica. Według prawa taka możliwość istnieje, mimo to znane są przypadki zaskarżania przez rodziców lekarza dentysty za to, że wykonał takie, a nie inne świadczenie bez konsultacji z rodzicami dziecka.

infoDENT24.pl: MZ obiecuje zwiększenie miejsc rezydenckich dla lekarzy. To już słyszeliśmy od premier Ewy Kopacz. Czy z ust ministra zdrowia padły jakieś konkrety dotyczące dentystów? Mówienie, że stomatologia dziecięca będzie traktowana priorytetowo, to trochę za mało. Przecież już jest dziedziną priorytetową. Co ma się zmienić?

Agnieszka Ruchała-Tyszler: Liczba rezydentur ma się zwiększyć. 100 proc. miejsc rezydenckich będzie w specjalizacjach priorytetowych w pozostałych mają one być na poziomie 50 proc..

infoDENT24.pl: Czy to prawda, że większą rolę w „rozdzielaniu" miejsc specjalizacyjnych ma mieć samorząd lekarski? Na czym te nowe uprawnienia mają dokładnie polegać?

Agnieszka Ruchła-Tyszler: Istotna sprawą jest, że to samorząd będzie miał znaczący wpływ na rozdział tych miejsc rezydenckich. Minister zaznaczył, że w skład takiego Zespołu wchodziliby przedstawiciele Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ członkowie Komisji Stomatologicznej NRL.

POLECAMY W SERWISACH