• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Agnieszka Ruchała Tyszler szczerze o drugim najważniejszym dniu w swoim życiu

Mirosław Stańczyk
11-07-2016, 08:02
Agnieszka Ruchała Tyszler szczerze o drugim najważniejszym dniu w swoim życiu dr n. med. Agnieszka Ruchała Tyszler, członek NRL i wiceprezes ORL w Szczecinie (foto: archiwum)
Mark Twain napisał „dwa najważniejsze dni Twojego życia to ten, w którym się urodziłeś oraz ten, w którym dowiedziałeś się, po co”. Przekładając jego słowa na zaistniałą sytuacje mogę powiedzieć, że dzień 16 czerwca 2016 r był drugim najważniejszym dniem mojego życia. Rozpoczął się czas zmian!

Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: Pewnie trudno pogodzić się z zarzutami, które postawiono wiceprezes NRL przed głosowaniem w sprawie odwołania, o ile takowe były?
Agnieszka Ruchała Tyszler, członek NRL i wiceprezes ORL w Szczecinie: Stopień tajności w tej sprawie jest imponujący. Utajniony wniosek, utajnione zarzuty, utajnione posiedzenie. Czy to nie jest dziwne, aby w tak bezprecedensowej sprawie nie było jawności i transparentności? Dlatego uważam, że Pan Hamankiewicz powinien podać swoje zarzuty do publicznej wiadomości. Ja je znam, są nieprawdziwe, zmanipulowane i miałkie.

Jestem przekonana, że podjęte z takim impetem działania, aby usunąć mnie z Prezydium NRL są tylko zasłoną dymną do realizacji zupełnie innych celów. Jakich? Tego pewnie dowiemy się już wkrótce.

infoDENT24.pl: Czy walka o większą samodzielność ma sens? To przykre, ale środowisko dentystów nie utożsamia się zbytnio z tym co dzieje się w ramach samorządu. „Płacimy składki i tyle” - to wciąż częsta opinia, niezasłużona?
Agnieszka Ruchała Tyszler: Problem pozytywnej identyfikacji z samorządem dotyczy zarówno lekarzy jak i lekarzy dentystów. Ale jest to związane z upadającym wizerunkiem samorządu w środowisku lekarskim.

Zwykle kojarzony jest z on grupą ciągle tych samych „działaczy”, którzy za wszelką cenę kurczowo trzymają się swoich stołków. Niestety największa petryfikacja układu  jest w NIL. Od lat te same osoby, tylko funkcje rotacyjnie się zmieniają.  Może nadszedł już czas, by odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego samorządu chcemy.

infoDENT24.pl: Załóżmy, że lekarze dentyści uzyskaliby realny wpływ na to kto zasiadałby w samorządowych władzach. To jednak tylko osoby. Wymieńmy kilka celów, które byłyby w takich okolicznościach w prosty sposób zrealizowane, a których urzeczywistnienie jest nierealne w obecnych warunkach. Czy nie jest tak, że najbardziej słuszne inicjatywy i tak  byłyby przegłosowywane przez większość, pojawiłoby się tylko rozgoryczenie, wzrastałaby tylko frustracja.

Agnieszka Ruchała Tyszler: Bardzo ważna jest właściwa  reprezentacja lekarzy dentystów we wspólnym samorządzie. Nie wyobrażam sobie działania bez wsparcia swojego środowiska. Tak się dzieje na poziomie Okręgowych Izb Lekarskich, gdzie o delegatach na OZL lekarzach dentystach decydują głosy lekarzy dentystów.

Na poziomie OIL jesteśmy bardziej rozpoznawalni, dlatego weryfikacja osób, które „nie służą” samorządowi odbywa się znacznie szybciej niż na KZL, gdzie rozpoznawalność jest znikoma, a weryfikacja dokonań właściwie niemożliwa.

POLECAMY W SERWISACH