PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Agnieszka Ruchała - Tyszler o rozmowach z ministrem zdrowia: przełomu w stomatologii nie widać

ms
28-06-2016, 08:02
Agnieszka Ruchała - Tyszler o rozmowach z ministrem zdrowia: przełomu w stomatologii nie widać dr n. med. Agnieszka Ruchała Tyszler, członek NRL i wiceprezes ORL w Szczecinie (foto: archiwum)
- Nie planuję żadnej rewolucji w stomatologii – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas spotkania z reprezentantami samorządu zawodowego lekarzy dentystów.

Co się zmieni, a co nie w kwestiach istotnych dla lekarzy dentystów – relacjonuje dr n. med. Agnieszka Ruchała Tyszler, członek NRL i wiceprezes ORL w Szczecinie, jedna z uczestniczek spotkania przedstawicieli samorządu zawodowego lekarzy dentystów z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem (o spotkaniu tutaj).

- Nie planuję żadnej rewolucji w stomatologii – powiedział Konstanty Radziwiłł. - Szkoda, bo publiczna stomatologia od lat jest niedofinansowania – komentuje Agnieszka Ruchała Tyszler, która relacjonuje najważniejsze wątki poruszane podczas spotkania: lekarze dentyści – minister zdrowia.

Współczynnik korygujący w pedodoncji – zbyt niski
Ministerstwo co prawda wprowadza współczynnik korygujący na poziomie 1,2 dla świadczeń pedodontycznych, ale czy to w istotny sposób wpłynie na poprawę opieki nad dziećmi w ramach NFZ? Nie sadzę. W szczególności, że przed kilkoma laty funkcjonował już takowy, ale ze względu na niską wartość nie przełożył się na wzrost zainteresowania udzielaniem tych świadczeń. Zapewne jest to również symboliczna zachęta dla stomatologów dziecięcych.  Przypomnę, że Komisja Stomatologiczna NRL postuluje o wprowadzenie współczynnika o wartości 2,0.

Kryteria wyboru ofert w postępowaniu konkursowym biją w mniejsze podmioty Niepokojące są również zmiany w projekcie rozporządzeniu MZ dotyczące szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu konkursowym. Zapewnienie tak zwanej kompleksowości,  czy ciągłości udzielanych świadczeń (praca w każda sobotę!) są niekorzystne dla świadczeniodawców prowadzących działalność w formie indywidualnych/specjalistycznych praktyk lekarskich , na korzyść dużych podmiotów leczniczych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że IPL/ISPL są w gorszej sytuacji choćby ze względu na brak możliwości zatrudniania lekarzy, o co Komisja  Stomatologiczna NRL cały czas zabiega.

Listy oczekujących w kolejce do likwidacji
Otrzymaliśmy natomiast zapewnienie, że prace nad likwidacją  prowadzenia „list oczekujących” w stomatologii idą w kierunku zgodnym z postulatem naszego środowiska.

Kształcenie podyplomowe dentystów: zamiast specjalizacji - zdobywanie umiejętności
Szykowane są również zmiany w kształceniu podyplomowym. Ministerstwo Zdrowia powołało specjalny zespół, który zajmuje się tym tematem. Członkowie zespołu, według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła to „grono osób, które wiedzą o co chodzi”. Dodał, że jego zdaniem system szkolenia podyplomowego powinien być nieco inny dla lekarzy niż dla lekarzy dentystów, gdyż specjalizacja dla lekarzy jest niezbędnym sposobem wykonywania zawodu, a w przypadku lekarzy dentystów jest ona jedynie opcją dla niektórych.

POLECAMY W SERWISACH