PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Agnieszka Ruchała-Tyszler: młodzi lekarze dentyści będą moim szóstym biegiem

Łukasz Sowa
06-05-2014, 07:56
Agnieszka Ruchała-Tyszler: młodzi lekarze dentyści będą moim szóstym biegiem Agnieszka Ruchała-Tyszler: młodzi lekarze dentyści będą moim szóstym biegiem (źródło: archiwum prywatne)
O wyborze na stanowisko wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczącej Komisji Stomatologicznej mówi, że jest wyróżnieniem i docenieniem 14- letniej aktywności samorządowej przez środowisko. Jest najmłodszym wiceprezesem NRL w historii, ale jego struktury zna doskonale. Między innymi o tym, czy nie obawia się rutyny oraz które tematy uważa za priorytetowe – rozmawiamy z dr n. med. Agnieszką Ruchałą-Tyszler, nowym wiceprezesem NRL, przewodniczącą KS NRL.

Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Przez wiele lat przyglądała się Pani z dość bliskiej odległości temu co się dzieje w NRL, to korzystna sytuacja, gdyż będzie miała Pani do czynienia ze sprawami dobrze znanymi. Czy zechce Pani udowodnić, że nie straciła Pani czujności, myśląc że tak jest, bo tak być musi?

Dr n. med. Agnieszka Ruchała-Tyszler, wiceprezes NRL, przewodnicząca KS NRL: W każdej działalności ważne jest, aby wiedzieć jak funkcjonuje dana organizacja. Trzeba znać jej możliwości, wiedzieć z jakimi problemami może mieć do czynienia i przede wszystkim, jak sobie z nimi poradzić. W trakcie działalności w Naczelnej Rady Lekarskiej poznałam ludzi, którzy ją tworzą, ich zapatrywania i poglądy. Nikt z nas nie chce stracić czujności, popaść w rutynę. Nie lubię stwierdzeń, że tak być musi - takie sformułowania napędzają mnie do pracy. Zwykle nie ma jedynej słusznej drogi. Myślę, że podejmowaniu trafnych decyzji pomogą mi także młodzi lekarze. Z ramienia NRL jestem opiekunem Zespołu ds. Młodych Lekarzy. Mam nadzieję, że to oni właśnie będą moim szóstym biegiem.

infoDENT24.pl: Jednak lekarze dentyści, którzy w wyniku głosowania znaleźli się w NRL, to właściwie te same osoby, które pracowały w samorządzie w ostatnich latach. Nie obawia się Pani, że ta kadencja niczym nie będzie różnić się od poprzedniej, że trudno o motywację w takim kolektywie?

Agnieszka Ruchała-Tyszler: To jest wybór całego naszego środowiska. Widocznie koleżanki i koledzy uznali, że będzie to dla nich właściwa reprezentacja. Nie można nagle zmienić wszystkiego i wszystkich, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Nie wyobrażam sobie, żeby np. prezesem NRL mogła zostać osoba bez doświadczenia samorządowego. Praca w samorządzie nie jest łatwa, aby była efektywna trzeba zgłębić wiele tematów, poświęcić wiele czasu kosztem pracy zawodowej czy życia rodzinnego. Należy podkreślić, że w wielu izbach jest to działanie społeczne. Wspierajmy więc ludzi mądrych, którzy chcą pracować na rzecz środowiska lekarskiego.

infoDENT24.pl: Obserwacja kuluarów ostatniego Zjazdu Lekarskiego, skłania do refleksji, że środowisko lekarzy dentystów pracujących dla samorządu w dalszym ciągu nie jest wolne od podziałów. Padały zarzuty o nierówne traktowanie delegatów, niektórzy, otwarcie zastanawiają się nad aktywnym uczestnictwem w pracach KS. Będzie ich Pani przekonywała do zmiany decyzji?

Agnieszka Ruchała-Tyszler: Jak w życiu, ilu ludzi tyle może być poglądów. To dobrze. Żyjemy w czasach demokracji, dyskusja jak najbardziej jest wskazana, ale na koniec decyduje większość. W Komisji każdy może znaleźć dla siebie odpowiednie pole do działania. Jeśli oczywiście chce się pracować na rzecz kolegów, a nie kierować się tylko swoim ego. Pracy jest mnóstwo.

POLECAMY W SERWISACH