PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Agnieszka Ruchała – Tyszler jest przeciwna ocenie dentystów przez RPD

ms
20-07-2015, 08:04
Agnieszka Ruchała – Tyszler jest przeciwna ocenie dentystów przez RPD Agnieszka Ruchała - Tyszler (foto: archiwum)
To nieprawda, że dentyści niechętnie przyjmują dzieci, postrzegając je jako trudnych pacjentów – twierdzi Agnieszka Ruchała - Tyszler wiceprezes NRL, reagując na sformułowanie, które znalazło się w  apelu Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka, skierowanym do premier Ewy Kopacz.

Stwierdzenie to jest nieprawdziwe i krzywdzące wobec lekarzy dentystów – pisze Agnieszka Ruchała – Tyszler, wiceprezes NRL i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL. Przypomniała ona, iż zarówno lekarze, jak i lekarze dentyści zobowiązani są, zgodnie z zapisami Kodeksu Etyki Lekarskiej, zawsze wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka, bez względu na wiek, płeć, rasę, uwarunkowania genetyczne, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną, poglądy polityczne lub inne uwarunkowania.

Z pozostałymi tezami, zawartymi w piśmie Marka Michalaka skierowanym do Ewy Kopacz, Agnieszka Ruchała – Tyszler się zgadza, ale chce zwrócić uwagę na fakt, że KS NRL od dawna podejmuje działania mające na celu zwrócenie uwagi rządu na coraz bardziej dramatyczne w skutkach problemy systemu opieki stomatologicznej w Polsce.

Przykładem takiego działania była m.in. konferencja prasowa zorganizowana 23 kwietnia przez KS NRL, podczas której przedstawiciele samorządu apelowali o wzmocnienie systemu opieki stomatologicznej nad małymi pacjentami, w tym m.in. o:

- stworzenie skutecznego systemu edukacji stomatologicznej, np.: edukacyjne wizyty dla dzieci, rodziców i nauczycieli, spotkania z lekarzami dentystami w przedszkolach i szkołach;

- wprowadzenie karty stomatologicznej małego pacjenta, z obowiązkowymi, corocznymi badaniami uzębienia (tak, jak obecnie w przypadku szczepień) np. do książeczki zdrowia dziecka;

- zwiększenie liczby wizyt adaptacyjnych dla dzieci w ramach NFZ (obecnie możliwa jest jedna wizyta zapoznawcza u dentysty);

- zniesienie ograniczenia wiekowego w zakresie lakowania tzw. „szóstek”;

- wyrównanie dostępu dzieci do opieki stomatologicznej na terenie całego kraju;

- stworzenie dobrego, spójnego rządowego planu opieki stomatologicznej nad dziećmi, angażującego władze samorządowe.

Agnieszka Ruchała – Tyszler ma nadzieję, że działania podejmowane od dawna przez samorząd lekarski, w tym przez KS NRL oraz zasygnalizowanie problemu przez Rzecznika Praw Dziecka zmobilizują osoby odpowiedzialne za organizację systemu ochrony zdrowia w Polsce do pilnego rozpoczęcia prac mających na celu zapewnienie pełnej i skutecznej opieki stomatologicznej pacjentom w każdym wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH