• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Agnieszka Ruchała - Tyszler: dentyści rozpoczynają rozmowy z NFZ, musimy być skuteczni

ms
14-04-2015, 07:55
Agnieszka Ruchała - Tyszler: dentyści rozpoczynają rozmowy z NFZ, musimy być skuteczni Agnieszka Ruchała Tyszler: spróbujemy załatwić najpilniejsze sprawy lekarzy dentystów pracujących na kontrakcie NFZ (źróło: archiwum prywatne)
Przeglądając zestaw zagadnień, które specjalny zespół negocjacyjny z ramienia KS NRL zamierza zaprezentować Tadeuszowi Jędrzejczykowi, prezesowi NFZ można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z mission impossible. Tym bardziej, że lekarze dentyści spróbują przekonać szefa NFZ do swoich racji.

Mirosław Stańczyk, infoDENT24.pl: Jest kilka dość pospolitych powiedzeń, na przykład: rzucanie grochem o ścianę lub głos wołającego na puszczy. Wielu przywołuje takie sformułowania na myśl o negocjacjach z NFZ. Nie boicie się starcia ze ścianą i murem obojętności ze strony publicznego płatnika?

Dr n. med. Agnieszka Ruchała - Tyszler, wiceprezes NRL i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL: Takie pojmowanie rzeczywistości zamyka wszelkie drzwi do porozumienia. Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń, dość bliskich niemożności, ale po raz kolejny podjęliśmy zdecydowaną próbę dyskutowania o sprawach dla lekarzy dentystów, pracujących w ramach kontraktów NFZ, najważniejszych. Prawdą jest i to, że sprawy te splatają się z kwestiami istotnymi dla całego naszego społeczeństwa, a zatem będziemy zarazem występowali jako orędownik wszystkich Polaków.

Przyjmując konwencję pospolitych powiedzeń można stwierdzić, że jest iskierka nadziei lub światełko w tunelu, które tworzą sens rozpoczynania merytorycznych negocjacji z publicznym płatnikiem. Tę nadzieję daje fakt, że na naszą propozycję rozmów pozytywnie odpowiedziała osoba, do której kierowaliśmy zaproszenie - Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ. Pierwsze spotkanie odbędzie się już wkrótce, 17 kwietnia.

infoDENT24.pl: Jak powstawała lista dziewięciu punktów do negocjacji?

Agnieszka Ruchała - Tyszler: Postaraliśmy się, aby nasze postulaty wynikały z bardzo precyzyjnych ustaleń - rzec by można - autorskiego programu: o co walczymy, dokąd zmierzamy. Zwróciłam się zatem do wszystkich przewodniczących KS OIL, aby ci - zgodnie z zasadami sztuki prowadzenia konsultacji, przygotowali w oparciu o głosy lekarzy dentystów, listę najważniejszych postulatów. W większości przypadków uzyskałam bardzo przemyślane i o dużym ładunku merytorycznym, swego rodzaju projekty mówiące o tym co jest złe i co zrobić, aby ten stan rzeczy zmienić.

Nie koniec na tym. Poprosiłam także krajowych konsultantów w dziedzinie stomatologii oraz szefów stowarzyszeń naukowych o zaprezentowanie stanowisk w sprawie istotnych dla funkcjonowania dziedzin przez nich reprezentowanych. Uzyskane opinie dają nam znakomite argumenty do negocjacji z NFZ.

infoDENT24.pl: Na liście wniosków KS NRL znajdują się propozycje tak oczywiste, że aż dziw bierze, iż dotychczas nie uzyskały aprobaty NFZ, a jeśli nie uzyskały - to raczej trudno przypuszczać, że znajdą się kolejne argumenty na zmianę status quo. Trudno na przykład przekonywać nie przekonanych, aby prawo nie działało wstecz.

POLECAMY W SERWISACH